Ostatni kwartał roku nie był dobrym czasem dla producentów świń. Mowa tu nie tylko o zaognieniu sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń, ale także o potężnych spadkach cen. Tendencja ta utrzymała się także w ostatniej dekadzie grudnia. Tuż przed świętami (a w niektórych skupach zaraz po świętach) odnotować można było wyraźne obniżki cen. To oczywiście następstwo, obniżek cen na niemieckim rynku, jakie nastąpiły w przedświątecznym tygodniu.

W porównaniu z końcem drugiej dekady grudnia, aktualne ceny skupu żywca wieprzowego są niższe przeciętnie o 7 groszy i wynoszą obecnie 4,21 zł netto za kilogram. W niektórych skupach ceny spadły już jednak poniżej granicy 4 zł netto. Przy takim poziomie cen trudno niestety mówić o opłacalności produkcji, zwłaszcza tej prowadzonej w cyklu otwartym.

Za tuczniki sprzedawane w wadze bitej ciepłej, skupy płacą obecnie średnio 5,48 zł netto za kilogram, czyli blisko 20 groszy mniej niż w połowie grudnia. Ceny wahają się w zakresie 5,30 - 5,80 zł netto za kilogram.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!