Wiceminister na konferencji AgroTrendów powiedział w środę, że przedstawiciele branży mięsnej oraz producenci trzody chlewnej od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie umów kontraktacyjnych. A tylko w ten sposób - jego zdaniem - można ustabilizować rynek wieprzowiny.

"Związek Producentów, Eksporterów i Importerów +Polskie Mięso+ oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy są skłonni do kompromisu i rozmów" - powiedział prezes "Polskiego Mięsa" Witold Choiński. Dodał, że organizacje te nie chcą wpisania ceny do umów kontraktacyjnych. Podkreślił, że nie można dogadać się z rolnikami, gdyż Polski Związek Hodowców Trzody Chlewnej "Polsus" upiera się przy jej wpisaniu, nie chcąc szukać innych rozwiązań.

Rolnicy zarzucają zakładom mięsnym zmowę, gdyż cena żywca - jak mówią - spada do 3 zł/kg. Jednak, jak podało Ministerstwo Rolnictwa, od końca maja ceny skupu rosną. W połowie czerwca za żywiec średnio w kraju płacono 3,48 zł/kg, tj. o 7,6 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku żywiec wieprzowy jest w skupie o ponad 3 proc. tańszy.

Ardanowski zarzucił zakładom przetwórczym, że nic nie robią w sprawie stabilizacji rynku wieprzowiny w Polsce - nie wspierają powstawania grup producenckich rolników, nie promują polskiego mięsa za granicą.

Poinformował, że rząd opracował strategię dla tego sektora, ale w ramach działań, na jakie zezwala Komisja Europejska. Pomoc dla rolników będzie polegała na finansowaniu powstawania grup producenckich, dla przedsiębiorców zaś przewidziane są kredyty preferencyjne oraz środki unijne na modernizację zakładów.

Wiceszef resortu rolnictwa zapowiedział, że ministerstwo przygotowuje program promocji polskiego mięsa, który będzie prowadziła Agencja Rynku Rolnego. Zaznaczył, że resort nie będzie w Polsce dążył do tworzenia wielkich gospodarstw produkujących trzodę. Dodał, że małe gospodarstwa nie muszą jednak zajmować się produkcją świn; alternatywą jest produkcja biopaliw i biomasy. Jego zdaniem, małe gospodarstwa mogą produkować wysokiej jakości żywność niszową.

W corocznym, trzecim już rankingu zakładów mięsnych, organizowanym przez dwutygodnik Agrotrendy, na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo dwie firmy: Polski Koncern Mięsny DUDA SA z siedzibą w Warszawie oraz Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB Import-Eksport z Łysych. Drugie równorzędne miejsce zajęły także dwie firmy: Zakłady Przemysłu Mięsnego MRÓZ Sp. z o.o. z Borka Wielkopolskiego oraz Zakłady Mięsne ZAKRZEWSCY Sp. j. z Kosowa Lackiego. Trzecie miejsce przypadło Zakładom Mięsnym NOWAK Sp. z o.o. z Gdańska.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!