PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Koszt wykarmienia tucznika cięty o połowę

Koszt wykarmienia tucznika cięty o połowę

Autor: farmer.pl/K.Hołownia

Dodano: 11-04-2013 09:02

Tagi:

„Po przejściu na technologię żywienia „na mokro”, koszt wykarmienia jednego tucznika powinien zmniejszyć się z 300 na około 150 zł” mówi Paweł Przybylski. Rolnik jest właśnie w trakcie modernizacji chlewni przystosowującej do karmienia płynnymi paszami.- Koniunktura w produkcji trzody chlewnej zmienia się na bieżąco. Dlatego też modernizujemy teraz chlewnie i przerabiamy system żywienia na mokro aby wykorzystać odpady z przemysłu spożywczego, co powinno znacznie obniżyć koszty produkcji - mówi Paweł Przybylski z Kaniwoli w woj. lubelskim.

Rolnik wraz z rodzicami prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 150 ha. Głównym działem produkcji jest chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. W chlewni utrzymywanych jest 300 loch.

Po pozytywnych doświadczeniach stryja, który wprowadził chów trzody „na mokro", rolnik zdecydował się na zmianę technologii żywienia tuczników. Paszą płynną będą żywione tuczniki oraz lochy luźne.

- Czerstwe pieczywo, serwatka, wywar z gorzelni - te rzeczy w tej chwili można dostać za niewielką odpłatnością. Wszystkie składniki będą wymieszane w specjalnym zbiorniku i rozprowadzone rurociągami do zagród ze zwierzętami - tłumaczy Przybylski. - Jeśli chodzi o dostęp do tych odpadów - samemu jest dość ciężko coś takiego zorganizować. Ale są wyspecjalizowane w tym firmy, które pozyskują duże ilości odpadów przemysłu spożywczego i są w stanie dostarczyć do gospodarstwa dostawy „całosamochodowe" - dodaje.

Cała inwestycja ma się zamknąć w niebagatelnej kwocie 2 mln złotych. Nie jest to jednak wyłącznie przestawienie technologii żywienia. Inwestycja obejmuje również modernizację budynków inwentarskich łącznie ze zmianą sposobu utrzymywania świń - z chowu na głębokiej ściółce - na ruszta.

Zmiana sposobu żywienia wymaga zaopatrzenia w nową instalację do przygotowania i dystrybucji paszy. Są to m.in. zbiorniki na materiały płynne, zbiorniki do mieszania, pompy, rury rozprowadzające paszę, komputer i automatyka sterowania do zadania odpowiedniej ilości karmy na każdą klatkę.

- Koszt inwestycji jest duży, ale liczymy że dzięki niej uda się znacząco zredukować koszty produkcji. W tej chwili wykarmienie jednego tucznika kosztuje około 300 zł. Sama oszczędność w paszy powinna spowodować, że wychodowanie jednego tucznika powinno kosztować nie więcej jak 150 zł - podsumowuje Przybylski.

Wprowadzeniem nowej technologii żywienia zajmuje się firma Big Dutchman. Natomiast modernizację budynków (grodzenia, ruszta) rolnik przeprowadza na własną rękę z pomocą rodziny, co powinno zaoszczędzić około 50 proc. kosztów, jakie rolnik musiałby ponieść w przypadku wykonawstwa zewnętrznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (28)

 • Marian Szeja 2015-05-20 09:19:02
  ,,Ale to juz było"- serwatka, młuto . flaczki itp.
  Pracochłonność. Gdybym to nadal kontynuował, musiał bym przyjać pracownika-30000zł / rok.
  do tego koszty energii, transportu, uciążlwośc dla środowiska.
  Moja filozofia obniżenia kosztów, leży w dywersyfikacji zasiewów. + premix.
  Do tego dobry materiał genetyczny.
  Pozdrawiam M
 • maxio 2014-10-20 20:41:29
  Było na mokro teraz jest na sucho ,nie wiem, teraz granulat pełno porcjowy 17,5-18,5 % białka i jeszcze mi się nie udało wykarmić tucznika w mniej niż 4 miesiące 2,5 kilo paszy na 1 kg przyrostu ,kombinuje na różne sposoby ,ale jak by nie patrzył to koszt do 300 zł mniej więcej waga tucznika 110-115 morze ktoś ma lepsze rady ..pozdrawiam ...
 • ekojajo 2013-04-16 20:56:39
  żeby była odpowiednia mięsność to musi byc dobre białko,a białko kosztuje.Zejść obecnie w tuczu w kosztach pon 4 zł za kg żywca jest bardzo trudno,do tego koszt prosięcia lub koszt jego wychowu i jest po temacie!
 • poplak 2013-04-14 22:11:18
  jacuś a jakie komponenty dajesz??? to czemu to wogole po co sie wziales za tucz na mokro
 • jacus 2013-04-14 21:39:35
  nie tak dawno w farmerze byl artykol o karmieniu na mokro ,oszczednosci na paszy jakies sa- sam stosuje to widze, ale rzedu 10% niestety tucz jest dluzszy i system zywienie tez drozszy no i trzeba miec blisko i tanio produkty uboczne z przemyslu spozywczego.
 • jarki 2013-04-12 13:02:36
  duńczycy są udziałowcami ZM i jak cena jest niska to dywidenda wyższa bo zakład ma większy zysk do podziału
 • 123 2013-04-12 10:30:01
  Jakos niemcy hiszpania dania ciagna glownie na zywieniu na mokro tylko u nas wszyscy pakują mieszanki pełno zbożowe. nie ma co oszukiwac ze tucznika produkuja taniej niz my
 • Bardzo wazne 2013-04-12 10:02:30
  16803 - to nie są odpadki mowi sie na to tylko potocznie odpadki przemysłu rolno-spozywczego, serwatka młoto serki chleb ciastka czekolada to materiały przemysłu spożywczego przeznaczone na cele paszowe zakłady zazwyczaj sa pod kontrola IW i one musza pilnowac aby te "odpadki nadawały się na cele paszowe" rolnik musi to jedynie bezpiecznie przechowywać
 • jarki 2013-04-12 09:55:04
  ostatnio to z ceny schodziły ale ubojnie !
  tak to inwestycja na lata ja też swój zmodernizowałem a teraz stoi pusty i trzeba będzie go znów modernizować a raczej adaptować tylko sam jeszcze nie wiem na co ??
 • kazek 2013-04-12 09:46:46
  caza a Ty co myślałeś że swinie to inwestycja na 20 lat?
  swinie to inwestycje wielopokoleniowa nie robi sie tylko dla siebie
  poza tym bardzo dobry moment na inwestycje wystarczy sie skrzywic a firma od razu schodzi z ceny
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!