O zdarzeniu poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. W okresie od października 2013 r. do grudnia 2016 r. dwójka mężczyzn w wieku 50 i 54 lata prowadziła na terenie miejscowości Koronowo (powiat bydgoski) nielegalną działalność polegającą na uboju zwierząt poza rzeźnią. Pozyskane mięso było następnie sprzedawane w lokalnych sklepach.

Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzut prowadzenia działalności gospodarczej bez wymaganego zezwolenia, a także wprowadzenia na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego bez stosownych zezwoleń. Ponadto działalność odbywała się bez jakiejkolwiek kontroli ze strony służb weterynaryjnych.

Mężczyźni byli już wcześniej karani za podobne przestępstwo. Zarzut prowadzenia nielegalnego uboju, wprowadzania mięsa do obrotu postawiono im już w 2014 roku. Zgodnie z Ustawą z dnia 16.12.2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego, zatrzymanym grozić może kara do roku pozbawienia wolności. Dodatkowo mogą ich także dotknąć sankcje finansowe, będące konsekwencją prowadzenia działalności gospodarczej bez zezwolenia, a także za wprowadzanie do obrotu produktów pochodzenia zwierzęcego z pominięciem nadzoru weterynaryjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!