W specjalnym piśmie wystosowanym do Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela zarząd KZP-PTCh zamieścił pytania dotyczących obowiązujących od jesienie zeszłego roku przepisów identyfikacji zwierząt.

Wątpliwości budzą przede wszystkim kwestie znakowania młodych zwierząt. Przedstawiciele związku zastanawiają się czy konieczność znakowania prosiąt poniżej 30-ego dnia życia jest zgodne z obowiązującymi przepisami dobrostanu oraz czy istnieją jakieś przeciwwskazania medyczne do przeprowadzania zabiegu w tak młodym wieku.

Wiele wątpliwości dotyczy też zwierząt przebywających w gospodarstwie nie będących siedzibą ich urodzenia (np. zakupionych zwierząt hodowlanych). W przesłanym piśmie przedstawiciele związku pytają, czy możliwe jest oznakowanie zwierząt dopiero w momencie ich wyjazdu do rzeźni.

Podobne pytania dotyczą warchlaków tuczonych w gospodarstwie innym niż miejsce urodzenia. W przedstawionym piśmie, zarząd związku dopytuje się, czy faktycznie niezbędne jest oznakowanie zwierząt dwoma (a w niektórych sytuacjach nawet trzema!) kolczykami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!