O wycofaniu możliwości stosowania leczniczego tlenku cynku w paszach dla świń pisaliśmy już w połowie lipca. Jako główny argument dla tej decyzji podawano brak kontroli nad ilością jonów metalu emitowanych do środowiska za pośrednictwem nawozów naturalnych.

Czytaj więcej: Tlenek cynku zniknie z diety prosiąt

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie rezygnacji ze stosowania leczniczego tlenku cynku daje krajom członkowskim możliwość odroczenia zakazu o pięć lat. Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, wspólnie z Izbą Zbożowo – Paszową, wspólnie apelują do resortu rolnictwa o skorzystanie z tej możliwości.

Jak czytamy we wspólnym stanowisku obu organizacji, tlenek cynku jest substancją skutecznie hamującą biegunki będące następstwem infekcji wywołanych przez bakterie z gatunku Escherichia Coli. Tym samym zapewnia prosiętom ochronę w krytycznym okresie odsadzania. Jednocześnie możliwość wykorzystania leczniczego tlenku cynku ogranicza konieczność stosowania antybiotyków u prosiąt, co ma duże znaczenie w walce z problemem powstawania lekoopornych szczepów bakterii, które mogę być groźne dla człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!