PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KZP-PTCh apeluje o stworzenie międzyresortowego sztabu kryzysowego ds. ASF

KZP-PTCh apeluje o stworzenie międzyresortowego sztabu kryzysowego ds. ASF Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej apeluje o utworzenie międzyresortowego sztabu kryzysowego ds. ASF; Fot. Pixabay.com

W piśmie wystosowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, KZP-PTCh apeluje o utworzenie sztabu kryzysowego, którego zadaniem byłoby ograniczenie szerzenia ASF na terenie Polski.W piśmie wystosowanym przez zarząd Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej czytamy między innymi:

„Bazując na wcześniejszych doświadczeniach w innych krajach europejskich wszyscy mamy świadomość, że proces eradykacji wirusa z terenu kraju nie jest łatwy i wymaga wyjątkowej koordynacji działań i to w wielu obszarach. Do tej pory, a minęło już prawie dwa i pół roku od wystąpienia pierwszych przypadków ASF u dzików, nie udało się zmniejszyć ich populacji, a strefy: zagrożenia, z ograniczeniami i ochronna ulegają powiększaniu. Bez zdecydowanych działań Ministra Środowiska i wsparcia innych resortów nie jest możliwa eradykacja ASF z naszego kraju. Pragniemy zwrócić uwagę, że relatywnie szybko uporano się z podjęciem decyzji o wycięciu chorych drzew w Puszczy Białowieskiej, podczas gdy decyzja o odstrzale dzików na terenie wystąpienia ASF oraz likwidacji drobnych chlewni, które nie posiadają wystarczającego zabezpieczenia epizootycznego nie jest skutecznie realizowana od 2,5 roku. Media pokazywały przypadki zaatakowania turystów na polskich plażach przez agresywne dziki, co jest dowodem nadmiernej ich populacji i zagrożenia dla ludzi.”

Zarząd KZP-PTCh wskazuje także na to, że do skutecznej walki z afrykańskim pomorem świń, konieczna jest współpraca pomiędzy kilkoma instytucjami.

„Zadania, które stoją przed Rzeczpospolitą w związku ze zwalczaniem ASF są ogromne i dotyczą wielu dziedzin (weterynaria, kontrola granic, ochrona środowiska, transport itd.) i dlatego nie mogą być skutecznie koordynowane z poziomu jednego ministerstwa czy departamentu. Doświadczenia innych krajów pokazują, że walka z wirusem wymaga koordynacji międzyresortowej. Kompetencje w tym zakresie wykraczają poza uprawnienia Ministra Rolnictwa, a tym bardziej Głównego Lekarza Weterynarii.

Apelujemy więc do Pana Ministra o wyjście z inicjatywą i zaproponowanie utworzenia sztabu kryzysowego złożonego z przedstawicieli resortów rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych, infrastruktury i finansów koordynowanego przez Prezesa Rady Ministrów. Z naszej strony zapewniamy gotowość wspierania sztabu kryzysowego i włączenia się do jego prac jeżeli uzna to Pan Minister za stosowne.” – czytamy w piśmie wystosowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • jakach 2016-08-11 17:06:36
    wynika, że dziki to ludojady i trzeba je zgładzić
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!