Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, powołując się na dane Komisji Europejskiej, wskazuje, że wysoki import wieprzowiny przez Chiny utrzyma się prawdopodobnie do roku 2025. W komunikacie związku czytamy:

„ Według chińskich źródeł, import wieprzowiny będzie utrzymywał się na wysokim poziomie tj. 900 tys. ton jeszcze do 2025 roku. Dlatego unijni eksporterzy powinni rozpatrywać ten rynek w kategoriach raczej krótkoterminowych, podobnie jak eksporterzy w USA i Kanady. (…) Chińczycy odbudowują bowiem swoją produkcją trzody chlewnej przez duże zintegrowane systemy produkcyjne.”

Rekordowy poziom eksportu wieprzowiny (2,8 mln ton), jaki Unia Europejska osiągnęła w 2016 roku, w dużej mierze wynika właśnie z dużego zapotrzebowania ze strony rynku chińskiego. Bierze się ono przede wszystkim z dużego spadku pogłowia loch w tym kraju – w ostatnim czasie skurczyło się ono o 11 mln sztuk. Na wysokim popycie ze strony rynku chińskiego, krajowi rolnicy skorzystali jednak wyłącznie pośrednio. Problem związany z występowaniem w naszym kraju wirusa ASF uniemożliwia jak na razie eksport mięsa na chiński rynek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!