Na początku lipca br. wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk został koordynatorem ds. walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ma koordynować działanie instytucji odpowiedzialnych za łagodzenie skutków ekonomicznych i społecznych ASF.

KZP-PTCH zwraca uwagę w swoim komunikacie, że dwukrotnie apelowano o centralną koordynację działań. Pierwszy list został skierowany do premiera Donalda Tuska, drugi do premier Ewy Kopacz o przyjęcie roli centralnego koordynatora działań związanych z ASF wzorem innych państw unijnych, które borykały się z tym problemem.

Jak podkreśla Związek - sukces w walce z ASF jest bezpośrednio uzależniony od bezkolizyjnej współpracy Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, innych niezbędnych resortów, wybranych ośrodków naukowych oraz producentów trzody chlewnej i przemysłu przetwórczego. Niezbędna jest równoległa, skuteczna akcja edukacyjna budująca społeczne poparcie dla podejmowanych działań. Programu eradykacji i ochrony produkcji trzody chlewnej w Polsce nie sposób koordynować z pozycji pojedynczego ministerstwa lub departamentu z powodu zbyt małych kompetencji.

Po wielu miesiącach okazuje się, że koordynacja działań będzie prowadzona na szczeblu Podsekretarza Stanu. Oznacza to, że funkcja ta będzie służyła wyłącznie wymianie informacji i nie będzie miała wystarczających kompetencji, aby prowadzić walkę z wirusem ASF we właściwym kierunku.

Podobał się artykuł? Podziel się!