PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KZP-PTCH: Program działań ograniczających odpływ azotu uderzy w towarowe fermy trzody chlewnej

KZP-PTCH: Program działań ograniczających odpływ azotu uderzy w towarowe fermy trzody chlewnej Wydłużenie okresu przechowywania gnojowicy może ograniczyć produkcję w krajowych fermach trzody Fot. A.Królak

Jak czytamy w stanowisku KZP-PTCh, planowany obowiązek przechowywania gnojowicy przez minimum pół roku uderzy w towarowe fermy wyspecjalizowane w chowie trzody chlewnej.W związku z trwającym procesem legislacyjnym w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływ azotu ze źródeł rolniczych”, Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej przesłał do resortu środowiska propozycje zmian w przygotowanym projekcie. Jak wskazują sygnatariusze pisma, wymóg przechowywania gnojowicy przez okres minimum 6 miesięcy zablokuje produkcję w części ferm trzody chlewnej w kraju. W stanowisku związku czytamy między innymi:

„Obowiązujące obecnie regulacje wymagają okresu przechowywania gnojowicy przez okres 4 miesiące. W związku z tym rolnicy przystosowali wymiary swoich zbiorników na okres 4 miesięcznego przechowywania płynnego nawozu naturalnego. Powiększenie pojemności zbiornika o 50% wymaga zaangażowania dodatkowych środków pieniężnych (których rolnicy nie posiadają) oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Wobec coraz częściej zgłaszanych problemów związanych z blokowaniem jakichkolwiek inwestycji w produkcję zwierzęcą przez społeczności lokalne, wspierane przez różne organizacje „tzw. ekologiczne”, istnieje duże ryzyko, że nowe zbiorniki nie powstaną”

Przedstawiciele związku wskazują, że w tej sytuacji producenci trzody chlewnej zmuszeni zostaną do ograniczenia obsady zwierząt, co spowoduje nieefektywne wykorzystanie powierzchni produkcyjnej. Jednocześnie doprowadzi to do dalszego spadku krajowej produkcji żywca wieprzowego, i jeszcze większego uzależnienia krajowej gospodarki od importu wieprzowiny.

Zdaniem przedstawicieli związku, zagrożeniem jest także objęcie terenu całego kraju obszarem OSN, co wiąże się z nałożeniem na wszystkie gospodarstwa ograniczeń w zakresie stosowania nawozów naturalnych. W wystosowanym piśmie znalazł się postulat mówiący o tym, by w nowych obszarach OSN obowiązywał dotychczasowy termin zezwalający na wywóz obornika i gnojowicy, tj. od 1 marca do 15 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!