PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KZP-PTCh: Rozdzielenie ASF dzików i świń domowych powoli staje się faktem

KZP-PTCh: Rozdzielenie ASF dzików i świń domowych powoli staje się faktem Fot.K.Hołownia

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej zmiany w Kodeksie Zdrowia Zwierząt Lądowych są pierwszym krokiem do rozdzielenia ASF u dzików i świni domowej.Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, podczas majowej Sesji Generalnej Światowej Organizacji d.s. Zdrowia Zwierząt (OIE) przyjęto zmiany w Kodeksie Zdrowia Zwierząt Lądowych, odnoszące się do ogólnych warunków ustanawiania statusu ASF dla krajów stref lub kompartymentów. Zmiany te dopuszczają możliwość handlu wieprzowiną przez państwa na których występują przypadki ASF u dzików. Oczywiście możliwość ta obwarowana jest szczegółowymi wymaganiami weterynaryjnymi.

Jak czytamy w komentarzu związku, nie jest to koniec batalii o możliwość eksportu krajowej wieprzowiny na nowe rynki zbytu. Kolejnym etapem będzie wdrożenie zmian do przepisów Unii Europejskiej, a następnie do prawa krajowego.

Jednocześnie, zdaniem przedstawicieli związku, nowe przepisy będą skuteczne jedynie wtedy, gdy nie pojawią się nowe ogniska ASF w stadach świń. W tym celu z produkcji należy wyeliminować podmioty niespełniające standardów bioasekuracji. To one są bowiem największym zagrożeniem w szerzeniu się ASF w populacji świń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • hodowca z bialskiego 2017-06-07 21:31:55
    wyeliminować to my możemy ich ,,jak przestaniemy trzymać tuczniki ,,bo wtedy przestaniemy dbać o cokolwiek ,,,,niech ci mędrcy w końcu zaczną myśleć ,,,,tylko dzięki nam wirus nie przenosi się dalej ,,,bo staramy się przestrzegać pewnych zasad ,,tylko dzięki rolnikom i hodowcom ze wschodu jeszcze nie macie wirusa ,,przestaną istnieć hodowle ,,znikną zasady ,,,i nikt nie będzie się niczym przejmował ....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!