PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Łatwiej zlikwidować świnie niż dziki

Łatwiej zlikwidować świnie niż dziki

Już drugi dzień trwa likwidacja świń z obszaru zapowietrzonego, gdzie jest utrzymywanych około 190 świń. Rolnicy nie mogą się pogodzić z tym, że tak łatwo przeprowadza się likwidację ich trzody chlewnej. Dla wielu z nich jest to ogromna strata.Aniela Borczyńska, sołtys wsi Zielona, gdzie wykryto pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w jednym z tamtejszych gospodarstw nie może pogodzić się z tym, że zapadła decyzja o likwidacji świń z terenu zapowietrzonego.

Rekompensata za zlikwidowane zwierzęta to około 5,5 zł/kg netto. Według Anieli Borczyńskiej, te pieniądze to zdecydowanie za mało.

-Sama mam kilka świń, przebywają w zamknięciu. Teraz zostaną zabite i zutylizowane. Nie rozumiem dlaczego nie można tego mięsa przebadać i pozostawić właścicielom do spożycia. Przecież my te świnie trzymamy na własny użytek dla naszych rodzin. Gołym okiem widać, że są zdrowe – tłumaczy w rozmowie.

Jako sołtys ma też pretensje do służb weterynaryjnych, że wcześniej nie poinformowały jej ani mieszkańców o zagrożeniu. – Nie otrzymałam żadnego pisma od weterynarii, jak postępować oraz jak duże jest to zagrożenie. To samo jest teraz. Moje świnie mają być zlikwidowane. Nie mam żadnej informacji o planowanym terminie. Trwają teraz żniwa i jest sporo pracy w polu nie mamy czasu, aby siedzieć i czekać aż weterynaria do nas zapuka.

Z kolei Mirosław Wildowicz ze wsi Bielewicze oddalonej okoł 12 km od ostatniego ogniska ASF podkreśla, że ta likwidacja to duża strata dla wielu rodzin, a działanie służb weterynaryjnych jest bezsensowne. – Powinno się zadbać o to, aby zlikwidować dziki a nie świnie. Jest masa dzików, wyrządzają ogromne szkody, roznoszą pomór, a mimo to łatwiej powybijać świnie w gospodarstwach niż dziki.

W ostatnim czasie Główny Lekarz Weterynarii wydał pozwolenie na odstrzał około 3 tysięcy dzików z terenu Podlasia. Trudno powiedzieć czy to pozwoli uregulować tę populację. - Nie wiem, czy to wystarczy ale na pewno odstrzał powinien zostać szybko przeprowadzony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • jz 2014-07-31 12:55:41
  rolnik jest zawsze biedny i pokrzywdzony a jak się go kontroluje i wychodzi bajzel, lub sprzedaje zwierzęta w trakcie leczenia to wszystkiemu jest winna nękająca go inspekcja..........
 • ww 2014-07-31 12:48:31
  o metodach zwalczania powinien się wypowiadać ktoś z inspekcji a nie takie filozofy
 • sąsiad 2014-07-30 13:28:12
  Pani Sołtys jako przedstawiciel władz lokalnych wszystkie informacje dostała od wójta gminy, a dalej powinna pomóc reszcie mieszkańców. Najłatwiej jest powiedzieć, że się nic nie wiedziało. Umyć ręce...
 • RSD 2014-07-30 11:24:53
  dokładnie, świnie się likwiduje w ciągu kilku dni, a dziki które mają znacznie większy potencjał rozprzestrzenienia ASF biegają od stycznia...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!