- Na razie został przeprowadzony przegląd gospodarstw na terenie zapowietrzonym i zagrożonym, wyznaczonym z powodu wystąpienia ASF u świń. Na dzień dzisiejszy liczba utrzymywanych świń jest nieco mniejsza niż ta podana na początku. Wynosi jakieś 160-170 sztuk, są to dzisiejsze dane - informuje lek. wet. Mirosław Czech, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny w Białymstoku.

Inspektor podkreśla jednocześnie, że przedląd gospodarstw przez tamtejsze służby weterynaryjne, to postępowanie poprzedzające likwidację zwierząt, a później ich utylizację. Jeżeli zwierzęta są likwidowane, musi zostać też przeprowadzona ich utylizacja.

Procedura likwidacji zwierząt rozpocznie się najprawdopodobniej od poniedziałku - Zostaną zlikwidowane, a później zutylizowane zwierzęta z rejonu zapowietrzonego. Przygotowujemy organizację tych działań, tzn. odbiór likwidowanych świń przez zakład utylizacyjny ale też wycenę zwierząt przez rzeczoznawców - tłumaczy lek. wet. Mirosław Czech.

Jak się dowiadujemy, w tym rejonie było kilka przypadków świń ukrytych w gospodarstwach, które nie były zarejestrowane, ale jak wyjaśnia Mirosław Czech były to pojedyncze przypadki.

Podobał się artykuł? Podziel się!