Jak informuje FAMMU/FAPA - w okresie od 9 marca do końca pierwszego tygodnia kwietnia br., wszystkie państwa członkowskie UE złożyły wnioski na 47,368 tys. ton wieprzowiny w ramach mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania (dane KE). Największymi beneficjentami działania były w tym czasie Hiszpania (10 336 tys. t), Dania (9 456 tys. t), Polska (9 137 tys. t) i Niemcy (6 679 tys. t).

 Ze wszystkich produktów, w odniesieniu do których przyznawane są dopłaty, zgromadzono w magazynach najwięcej nóg bez kości (dwie trzecie ogółu przechowywanego mięsa). Najwięcej wniosków (70 proc. całkowitej ilości) dotyczyło 90-dniowego okresu przechowywania.

Dopłaty zostały przyznane na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2015/360, które weszło w życie z dniem 9 marca 2015 r. Tymczasowe wycofanie wieprzowiny z rynku miało na celu przywrócenie równowagi rynkowej w UE i wzrost cen.

Dla porównania, w 2011 r., kiedy to po raz ostatni zastosowano w UE mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, w tym samym okresie wprowadzono do magazynów 140 tys. ton mięsa. Komisja Europejska rozważa w niedługim czasie zakończenie przyznawania dopłat.

Podobał się artykuł? Podziel się!