W tym czasie potrzeby pokarmowe samic zwiększają się. Jest to związane przede wszystkim z intensywnym przyrostem masy płodów. Ponadto, gdy mówimy o młodych lochach musimy pamiętać, że one również jeszcze rosną i rozwijają się dość intensywnie.

Ich pełny rozwój somatyczny następuje dopiero w wieku ok. 3. lat. Lochom nowoczesnych, wysoko produkcyjnych genotypów, podaje się w ciąży wysokiej nie tylko większą dawkę paszy ale też równocześnie zmienia się dotychczas stosowaną paszę na mieszankę bogatszą w składniki pokarmowe.

W praktyce dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po paszę dla loch karmiących, która w 1 kg, w stosunku do mieszanki dla loch prośnych, charakteryzuje się większą zawartością energii metabolicznej, białka, aminokwasów, składników mineralnych i witamin; ma też mniejszą zawartością włókna i lepszą strawność.

Podanie takiej mieszanki zwiększa przyswajanie składników pokarmowych przez lochę i rosnące płody. W efekcie uzyskuje się większą masę ciała urodzonych prosiąt i lepsze wyrównanie miotu. Potrzeby pokarmowe loch związane z własnym rozwojem są pokryte.

Niektóre zalecenia żywieniowe wskazują na to że jeżeli zależy nam na zwiększeniu masy urodzeniowej prosiąt to należy podnieść dzienną dawkę energii dla loch wysokoprośnych nawet od 85 dnia ciąży o 1,2 MJ EM. Takie podniesienie energii może zwiększyć masę prosiąt o około 100 g/sztukę.

Na około 3. tygodnie przed porodem, na bazie rezerw własnych i pobranej paszy, rozpoczyna się u loch synteza niektórych składników siary i mleka.

Pozwala to na rozpoczęcie produkcji siary i jej wydzielanie w czasie akcji porodowej, lub nieco wcześniej. Umiarkowany poziom żywienia loch po 90. dniu ciąży umożliwia też zgromadzenie odpowiednich rezerw białka i tłuszczu na moment porodu. Jest to niezbędne do utrzymania właściwej kondycji loch w okresie laktacji oraz wysokiej produkcji, dobrej jakościowo siary i mleka dla potomstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!