- Jeżeli wymagają tego obyczaje rytualne to Unia Europejska toleruje ubój zwierząt niepozbawionych świadomości.  Konstytucyjność przepisów pozwalających na ubój zgodny z obrządkiem muzłumańskim dla pozyskania mięsa halal lub zgodny z judaizmem dla pozyskania mięsa koszernego zakwestionował Andrzej Seremet, prokurator generalny – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Według niego rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania pozwala stosować ubój rytualny, a tym samym wprowadza wyjątek od ustawy o ochronie zwierząt że zwierzęta kręgowe mogą być uśmiercone wyłącznie po wcześniejszym pozbawieniu ich świadomości, przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Prokurator podkreśla, że rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją bo wprowadza zmiany w zapisie ustawy o ochronie zwierząt.

Z kolei w obronie swojego stanowiska minister rolnictwa przywołuje przepisy unijnej dyrektywy 93/119/WE w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju. Według dyrektywy ogłuszanie zwierząt lub natychmiastowe zabicie  nie mają zastosowania w przypadku  szczególnych metod uboju jakie są związane z ubojem rytualnym.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna Trybunał nie wyznaczył  jeszcze terminu rozprawy w tym temacie. Podobał się artykuł? Podziel się!