PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Minister zapowiada pomoc

Minister zapowiada pomoc

Podczas konferencji prasowej jaka odbyła się na targach Agrotech, minister Stanisław Kalemba zapowiedział udzielenie pomocy producentom świń z terenu strefy zagrożonej ASF.Minister Stanisław Kalemba zapowiedział wprowadzenie w najbliższym czasie kilku środków pomocowych:

*Producenci trzody chlewnej w strefie zagrożonej afrykańskim pomorem świń mają otrzymać rekompensaty do ceny sprzedaży świń. Dotyczy to transakcji zawartych od dnia 18 lutego tego roku. Ich wysokości min. Kalemba nie podał. Wiadomo jedynie, że 50 proc. rekompensaty pochodzić będzie z budżetu państwa i tyle samo jako dopłata z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze trafią w ręce rolników, po określeniu zasad ich wypłaty. Nastąpi to w formie rozporządzenia UE, opublikowanego być może już w przyszłym tygodniu.

*Agencja Rezerw Materiałowych rozpocznie w ciągu kilku dni skup półtusz wieprzowych. Będzie on prowadzony w zakładach mięsnych zlokalizowanych zarówno w strefie zagrożonej, jak i poza nią. Wielkość masy towarowej jaka ma zostać zdjęta w ten sposób z rynku, nie została podana. Minister St. Kalemba ma nadzieję, że będzie to skuteczny środek na podniesienie ceny skupu świń.

*Zakłady przemysłu mięsnego rozpoczną skup świń na terenie zagrożonym w ciągu kilku dni - najprawdopodobniej od najbliższego poniedziałku. Jak powiedział minister, zostało to z nimi ustalone na spotkaniu w minioną środę.

*Niejasno sprecyzowanym środkiem pomocowym ma być także przechowalnictwo prywatne. Na temat jego zasad, prowadzone są dopiero rozmowy. W związku z tym minister nie przedstawił bliższych szczegółów tego środka pomocowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • obserwator 2014-03-10 11:13:23
  Wstyd panie Kalemba,pomagacie i pomagacie i nic nie robicie.Może wreszcie czas na pokazanie co potraficie zrobić.Waszej gadki to wszyscy mają już serdecznie dosyć.Czas działać,czas działać.!!!!!
 • Młody Rolnik Jelenia Góra 2014-03-09 08:17:54
  KALEMBA NIKOMU NIE POMÓGŁ I NIE POMORZE . IDĄ WYBORY TO W TYŁEK WCHODZI ROLNIKOM. TERAZ UCIEKA DO BRUKSELI I TYLKO NA TYM MU ZALEZY ZEBY GŁOSOWAĆ NA PSL. KALEMBA MY JUZ SIE NA TOBIE I TWOICH KOLEZKACH Z PSL POZNALISMY
 • rolnik 2014-03-08 19:17:13
  po 2 zł to jeszcze będzie bajki ,jak i tak tylko część wykupią a co z resztą ,lepiej niech zmniejszą strefę buforową bo to cały czas będzie problem i ceny tucznika nie pójdą do góry,wschód jest 3 zagłębiem w Polsce w produkcji tucznika, prosta zasada wszyscy sprzedają i biją na lewo, bo nie ma wyjścia, a więc mięso w sklepach nie idzie i cena tucznika spada proste,,
 • Buforowiec 2014-03-08 17:57:06
  Wy macie lepszą cenę i możliwy zbyt. U nas nawet jak ruszy skup to będą płacić po 2zł i różnicę do Waszej ceny MOŻE kiedyś zwrócą.
 • załamany 2014-03-07 21:27:27
  a co z rolnikami poza strefą my też ponieśliśmy i ponosimy straty przez te dwa podrzutki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!