PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MRiRW: Nie przerabia się chorych świń

MRiRW: Nie przerabia się chorych świń Fot. Shutterstock

Żadna chora świnia nie została w Polsce przetworzona, produkty wytworzone z polskiej wieprzowiny są zdrowe i bezpieczne - zapewnia resort rolnictwa odnosząc się do informacji podawanych przez niektóre media."Podawane w ostatnich dniach przez niektóre media informacje o wykorzystywaniu mięsa ze stref występowania wirusa ASF do produkcji specjalnych konserw są kłamstwem" - napisano w komunikacie ministerstwa.

Wirtualna Polska poinformowała, że "kilka firm zdecydowało się dostarczać do jednostek budżetowych konserwy wyprodukowane z wieprzowiny pochodzącej ze stref zakażonych wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). (...) Projekt był ogłoszony już w 2016 roku, ale po wstępnych konsultacjach wycofało się z niego 16 firm. Teraz, do wykorzystywania mięsa ze stref występowania wirusa ASF mieli przekonać kilku producentów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz premier Beata Szydło. Nazwy firm zostały utajnione w celu ochrony przed bojkotem konsumenckim. Konserwy nie będą też posiadać żadnego oznaczenia wskazującego na ich pochodzenie z wyżej wymienionych obszarów" - napisano.

Ministerstwo rolnictwa zaprzecza "nieprawdą jest, że w tym roku były prowadzone jakikolwiek rozmowy dotyczące masowego przerabiania świń na konserwy. Nie były również na ten cel przeznaczone żadne środki".

- To bzdura, nie było żadnych rozmów z branżą mięsną na ten temat - powiedział prezes Związku "Polskie Mięso" Witold Choiński. Dodał, że nigdy nie było mowy o przetwarzaniu świń zakażonych ASF, ale chodziło o przerób tuczników zdrowych pochodzących z terenu objętego zagrożeniem ASF.

Informację o tym, że nie było rozmów na temat przerobu wieprzowiny ze stref ASF na konserwy potwierdził także prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Janusz Rodziewicz.

Według resortu, podawanie nieprawdziwych informacji "może spowodować załamanie na rynku wieprzowiny i narazić na ogromne straty funkcjonującą w Polsce branżę mięsną". Ponadto przekazywanie nieodpowiedzialnych informacji o zagrożeniu dla konsumentów w związku z występowaniem ASF może doprowadzić do olbrzymich strat gospodarczych w całej Unii Europejskiej.

Resort podkreśla, że wszystkie świnie znajdujące się w ogniskach ASF są utylizowane. Utylizowane są również wszystkie sztuki trzody chlewnej znajdujące się w tzw. gospodarstwach kontaktowych.

Decyzje o utylizacji świń są zgodne z przepisami unijnymi i każdorazowo poprzedzone wnikliwą analizą, dotyczącą możliwości rozprzestrzeniania się choroby, przeprowadzoną przez powiatowego lekarza weterynarii - zaznacza resort

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • FARMER 2017-08-17 15:28:00
  POLITYKA ZAKŁADÓW MIĘSNYCH I PROPAGANDA ANTY-PISOWSKA!
 • puszka 2017-08-16 14:07:14
  kto puszkuje chlop czy mieszczuch? kto puszke wymyslil?
 • kielbacha 2017-08-16 13:55:45
  pracujesz caly rok zeby trucizny nawozow i innego syfu naprodukowac chlopu sprzedac a potem o to obwiniasz chlopa i sami zdrowy towar przerabiacie ze 100 kg miesa wychodzi wam 300 kg kielbachy i chlop winien bo miasto truje
 • cz 2017-08-16 09:54:12
  I jeszcze sobie dokładają chemię w procesach przetwórczych. Chcą tanio płacić za żarcie i jeszcze żeby było zdrowe i ładnie wyglądało - takie rzeczy tylko w "Erze" (taka sieć komórkowa kiedyś była). Znajomy kiedyś pojechał na targ z koprem - jakie narzekanie było że taki blady a u innych ciemnozielony. Przyjechał do domu, podsypał saletry i już koperek miał kolorek - klient płaci, klient wymaga, klient otrzymuje to co chce...
 • dupek 2017-08-16 09:43:45
  ta chemie i nawozy produkuje miasto sami sobie produkujecie trucizne a chlopa obwiniacie
 • Miasto 2017-08-16 09:37:50
  Jak ty się sam będziesz leczył będziesz pracował cały rok a nie 3 miesiace i płacił 1300 ZUS jak inni a wasza chemia i nawozy tak trują jak te zachodnie
 • zz 2017-08-16 09:27:02
  sam sobie wyprodukuj zarcie
 • ss 2017-08-16 09:24:30
  to nie jedz
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!