PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

MRiRW: Od 20 lipca zaostrzone przepisy dot. ochrony przed ASF

MRiRW: Od 20 lipca zaostrzone przepisy dot. ochrony przed ASF Rozporządzenie zaostrza przepisy dotyczące bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami

Od 20 lipca wejdą w życie przepisy zaostrzające bioasekurację gospodarstw rolnych na terenach zagrożonych przez afrykański pomór świń - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.Chodzi o zmianę rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Rozporządzenie zaostrza przepisy dotyczące bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami. Nowe przepisy ograniczają karmienie świń trawą i ziarnem oraz zakazują używania w pomieszczeniach dla świń słomy pochodzących z obszarów zagrożenia ASF. Wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia dokumentacji, na podstawie której możliwe będzie określenie, jakie środki transportu i kiedy wjeżdżały na teren gospodarstwa.

Doprecyzowane zostały wymagania dotyczące mat dezynfekcyjnych tak, aby stosowane przez rolników maty zapewniały właściwe zabezpieczenie gospodarstwa. Natomiast w przypadku gdy świnie utrzymywane są w systemie otwartym wprowadzony został obowiązek otoczenia wybiegów podwójnym ogrodzeniem.

Jednocześnie, dla ułatwienia prowadzenia odstrzału dzików, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim wprowadzono możliwości wykonywania polowań zbiorowych, w których może uczestniczyć więcej niż sześć osób oraz polowań z psami na terenie strefy objętej ograniczeniami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Iorweth 2017-07-11 17:29:33
    Nie było tam mowy o srucie A słoma to faktycznie problem bo ścielić trzeba chyba że jest inny system chodowli Ale chodzi o to żeby likwidować małe gospodarstwa w sensie żeby zaprzestały chodowlę świń A słomę trzeba będzie mieć ogrodzone drutem kolczastym i pod napięciem
  • rolnik 2017-07-11 16:49:40
    To znaczy że jestem z terenu zagrożenia i muszę sprzedać tegoroczne zebrane ziarno i słomę i kupić z terenów nie zagrożonych?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!