Minister środowiska Maciej Grabowski poinformował na czwartkowym wspólnym briefingu prasowym z wiceministrem rolnictwa Tadeuszem Nalewajkiem, że ze względu m.in. na występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń na Podlasiu jak i zwiększenie populacji dzików na Podlasiu, zostanie przyspieszony i zintensyfikowany odstrzał tych zwierząt.

"Wprowadzony zostanie odstrzał zastępczy w tych obwodach, w których roczne plany nie są realizowane i nie zapewniają zmniejszenia liczby dzików" - powiedział. Odstrzelonych ma zostać blisko 14 tys. dzików. Do tej pory na Podlasiu upolowanych zostało ponad 4 tys. sztuk tych zwierząt.

Dodał, że w najbliższych dniach zostanie zmienione rozporządzenie dot. sposobu polowań, co ma pozwolić na to, iż do dzików będzie można strzelać przez cały rok, także do loch.

Nalewajk poinformował, że resort rolnictwa zmieni rozporządzenie, które pozwoli na zbiorowe polowania na terenach, na których dotychczas nie można było ich prowadzić ze względu na afrykański pomór świń. ASF wykryto w 19 przypadkach. 

Wcześniej w resorcie środowiska odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział m.in. minister środowiska, wiceminister rolnictwa, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oraz wojewoda podlaski.

Podobał się artykuł? Podziel się!