Jak poinformowano w Ośrodku, szkody wyrządzone w uprawach przez dziki koła łowieckie wyceniały łączne na kilkaset tysięcy zł.

Komisje powołał urząd marszałkowski po protestach rolników, którzy na początku września pikietowali przez tydzień przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Protestujący domagali się większego odstrzału dzików oraz wyższych odszkodowań za zniszczone przez te zwierzęta uprawy. Rolnicy podnosili, że dzików jest bardzo dużo, a to efekt zakazu polowań na te zwierzęta w związku z obostrzeniami jakie wprowadzono po wykryciu w lutym w Podlaskiem (w powiecie sokólskim) pierwszych przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń - ASF. Uważają, że koła łowieckie wypłacają im zdecydowanie za mało. Zgodnie z obowiązującym prawem, za szkody spowodowane w uprawach przez zwierzęta łowne odpowiadają koła łowieckie.

Na zlecenie samorządu województwa pracę niezależnych komisji koordynował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Zadaniem komisji było nie oszacowanie szkód, ale porównanie realnej skali tych szkód w terenie do danych o odszkodowaniach, które podają koła łowieckie.

Alina Maciąg z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego powiedziała, że w ocenie niezależnych komisji, które działały w każdym powiecie w Podlaskiem, poszkodowanych jest 1 tys. 424 rolników. Dziki zniszczyły łącznie ponad 4 tys. 180 hektarów upraw. Ponad połowa - 2,2 tys. ha ma miejsce w powiecie sokólskim, tam gdzie wystąpił ASF. Dziki zniszczyły kukurydzę, ale też uprawy ziemniaków, użytki zielone, zboża. W powiecie sokólskim zniszczone przez dziki były też pola gryki, uprawy aronii, czarnej i czerwonej porzeczki, rzepaku, rokitnika, łubinu czy lucerny. Znacznie mniejsze były szkody w innych powiatach, np. w białostockim czy w hajnowskim po ok. 480 ha, ale w innych - po kilka hektarów.

Maciąg powiedziała, że praca komisji wykazała, że różnica pomiędzy wyceną szkód, której dokonały koła łowieckie, a kwotami, które wynikają z prac komisji jest bardzo duża. Powtórzyła, że koła łowieckie wyceniały łączne szkody na kilkaset tysięcy złotych, a komisje na 6,7 mln zł. Wcześniej Maciąg podkreślała, że były sytuacje, gdy koła łowieckie w ogóle odmówiły podania informacji o odszkodowaniach.