Na temat obecnej sytuacji na Podlasiu wypowiedział się pragnący zachować anonimowość rolnik z terenu powiatu łosickiego. Jego zdaniem, za nagłe wystąpienie kolejnych ognisk ASF odpowiada przede wszystkim brak zdecydowanych działań ze strony ministerstwa, jak i służb weterynaryjnych.

- Podstawowym błędem jest to, że służby weterynaryjne nie zwalczają ASF u źródła. Nie robi się tak naprawdę nic, by znacząco ograniczyć populację dzików, które są przecież podstawowym wektorem choroby. Nie ma problemu, aby w przypadku wystąpienia choroby w gospodarstwie zlikwidować całe stado, dlaczego zatem nie można skutecznie ograniczyć pogłowia dzików na Podlasiu? Samo likwidowanie stad nie rozwiąże problemu – tłumaczy nasz rozmówca.

- Dużym błędem była również likwidacja świadectw pochodzenia zwierząt. Konsekwencją tego działania była sprzedaż chorych zwierząt przez jednego z handlarzy - dodaje

Kolejny problem, to zdaniem rolnika kwestia zbytu zwierząt ze stref objętych występowaniem choroby:

- W myśl obecnie obowiązujących przepisów ubój zwierząt ze strefy jest możliwy w ubojni mieszczącej się na jej terenie. W powiecie łosickim mamy około 150 tys. sztuk świń, nie mamy natomiast ubojni. Za chwilę producenci zwierząt będą mieli ogromny problem ze sprzedażą wyprodukowanych tuczników. Zwłaszcza, że strefy ASF są tak skonstruowane, że omijają główne zakłady mięsne w regionie – tłumaczy rolnik.

Zdaniem naszego rozmówcy problem ASF nie dotyczy jednak wyłącznie producentów świń:

- Mam kilku znajomych rolników posiadających stada podstawowe o wielkości przekraczającej tysiąc loch. W obecnej sytuacji, przez błędy systemowe i nieostrożność drobnych rolników tacy producenci ucierpią najbardziej. Problem ASF dotknie jednak nie tylko producentów świń. Jestem producentów zbóż, które w głównej mierze sprzedaję gospodarstwom zajmującym się chowem trzody chlewnej. W przypadku spełnienia się czarnego scenariusza, tzn. upadku produkcji świń na ścianie wschodniej, wszyscy rolnicy poniosą niewyobrażalne straty.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!