PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na Litwie spada pogłowie świń

Na Litwie spada pogłowie świń Według prognoz, pogłowie świń na Litwie spadnie do końca roku o 6 proc. Fot. Shutterstock

Pogłowie świń na Litwie spadło w 2015 roku o 4 proc. To nie koniec spadków: prognozy wskazują, że 2016 rok przynieść może redukcję pogłowia o dalsze 6 proc.Według danych z początku 2016 roku pogłowie świń na Litwie wyniosło 688 tys. sztuk. Było tym samym o 4 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2015 roku. Najnowsze prognozy wskazują, że na koniec bieżącego roku, spadek pogłowia świń w tym kraju będzie jeszcze większy. Przypuszczalnie pod koniec roku, populacja świń w tym kraju będzie o kolejne 6 proc. niższa.

Obecnie obserwowane tendencje wynikają przede wszystkim z niskich cen skupu pociągających za sobą kiepską opłacalność produkcji. Sytuacja ta w dużej mierze jest następstwem ograniczeń eksportu wieprzowiny, wynikających z występowania na terenie kraju licznych ognisk ASF. W tym roku na terenie Litwy odnotowano już 268 przypadków choroby u dzików a także 19 ognisk pomoru w stadach świń.

Spadek pogłowia wynika również z prowadzonego przez tamtejsze władze programu likwidacji produkcji trzody chlewnej w niewielkich gospodarstwach niespełniających zasad bioasekuracji, położonych na terenie stref występowania ASF. Szacuje się, że 1/3 krajowego pogłowia świń pochodzi z gospodarstw o obsadzie zwierząt poniżej 100 sztuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!