A ta w zależności od regionu kraju najczęściej podnosi ceny, bo szykuje się już do zwiększonego świątecznego handlu i zamówień eksportowych. Ale jeśli coś można kupić taniej to po co przepłacać, tak tłumaczą w pozostałych firmach.

Niektórzy po porannych meldunkach z punktów skupu już wiedzą, że tuczników im nie zabraknie, dlatego od jutra zapowiadają obniżki. W tej sytuacji trudno się dziwić, że rozpiętość cen jest duża, od 3 do 3 zł 40 gr za kilogram żywca netto. Jeszcze taniej jest na Lubelszczyźnie.


Felieton komputerowy

1. tuczniki wg wbc zł/kg

ceny skupu netto

S 4,40 – 4,75

E 4,25 – 4,63

U 4,05 – 4,37

R 3,85 – 4,13

O 3,27 – 3,92

P 2,90 – 3,65


Podstawowa klasa R wyceniana jest na około 4 zł, maksymalna stawka za klasę S sięga 4 zł 75 gr za kilogram. Ale coraz mniej firm dopłaca za tę klasę, kończąc cenniki na klasie E.



2. prosięta zł/parę

ceny targowiskowe wg ODR-ów

woj. lubelskie 80 – 170

woj. świętokrzyskie 100 –150

woj. opolskie 130 – 160

woj. mazowieckie 140 - 200

woj. małopolskie 140 – 220

woj. pomorskie 150 – 160

woj. śląskie 200 – 210




Na lubelskich targowiskach małe prosięta znów można kupić poniżej 100 zł za parę. W górskiej części Małopolski i na Śląsku, gdzie już tradycyjnie jest najdrożej, ceny maksymalne nieznacznie przekraczają 200 zł.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!