PRZEGLĄD PRASY: Ceny wieprzowiny są o kilka procent niższe niż przed rokiem, a jednocześnie pasze używane do tuczu podrożały o jedną trzecią. To dlatego, że ceny zbóż używanych do ich produkcji są dwa razy wyższe. Polskim rolnikom hodowla trzody coraz mniej się opłaca i redukują obsadę zwierząt. Tym bardziej, że do kraju importowane jest tanie mięso z Danii. W ostatnim tygodniu września cena referencyjna duńskiej wieprzowiny wynosiła 1,2 euro za kg a polskiej-1,46 euro.

Agencja Rynku Rolnego ocenia, że skupienie 20 - 30 tys. ton wieprzowiny ustabilizuje sytuację. Do przeprowadzenia tej operacji potrzebne będzie 20 mln zł. Mięso zostałoby skierowane do prywatnych magazynów. Agencja ma środki na skup, ale nie może nic zrobić bez zgody KE.

Gdy Ministerstwo Rolnictwa nawołuje do interwencji na rynku wieprzowiny, rządowa Agencja Rezerw Materiałowych wystawiła na sprzedaż duże ilości półtusz trzymanych dotąd w zapasach. Zwiększona podaż mięsa może doprowadzić do dalszego spadku cen. Źle się stało. Interweniowałem w Ministerstwie Gospodarki i decyzja będzie wstrzymana - obiecał minister Mojzesowicz.


Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!