Zeszłotygodniowe obniżki cen na niemieckim rynku były potwierdzeniem przewidywań analityków. O dłuższego czasu w branży słychać było głosy na temat możliwości redukcji poziomu cen na początku jesieni. Oczywiście ostatnie korekty cen w Niemczech nie mogły pozostać obojętne dla cen w krajowych skupach: w ostatnich dniach w kraju odnotowaliśmy spory spadek cen świń rzeźnych:

>>> Czytaj więcej: Tuczniki tanieją w krajowych skupach.

Jak mówi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno – spożywczego banku PKO BP, zwiastuny obniżek widoczne było już od pewnego czasu:

- Ostatnie wydarzenia na rynku nie były dla nas szczególnym zaskoczeniem. Osłabienie popytu na wieprzowinę było widać już od dłuższego czasu. Wskazuje na to chociażby lipcowa obniżka cen. Chcąc odpowiedzieć na pytanie o przyczynę ostatnich obniżek, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się sytuacji na rynku chińskim. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom FAO, na rynku tym odnotowano ostatnio dość dużą odbudowę pogłowia świń, co zmniejsza import wieprzowiny nie tylko z krajów Unii Europejskiej, ale także z Brazylii czy Stanów Zjednoczonych. – tłumaczy specjalista.

Jego zdaniem nie jest to jednak jedyny powód obniżek: na obniżki cen wpływ ma również wyższa podaż surowca w krajach Unii Europejskiej:

- Ostatnie informacje wskazują jednoznacznie na wyraźny wzrost pogłowia świń u wiodących producentów żywca wieprzowego w Europie. Przykładem jest choćby nasz kraj, w którym według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pogłowie trzody chlewnej wzrosło w czerwcu o 4,5 proc w porównaniu z rokiem ubiegłym. – tłumaczy Mariusz Dziwulski

Zdaniem specjalisty, w chwili obecnej możemy już mówić o tym, że znaleźliśmy się w spadkowej fazie tzw. cyklu świńskiego. Omówiona wyżej sytuacja rynkowa sprawia że ceny maleją, i tendencja ta prawdopodobnie będzie utrzymywać się dalej.

Podobał się artykuł? Podziel się!