PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nagrzewnica do tuczarni – jaką wybrać?

Nagrzewnica do tuczarni – jaką wybrać? Ile kosztują nagrzewnice? Wszystko zależy oczywiście od powierzchni (a właściwie kubatury) jaką planujemy ogrzaćFot. BW

Przenośne nagrzewnice powietrza przydają się zwłaszcza w tuczarniach, jednak w czasie srogiej zimy mogą być pomocne także w innego rodzaju pomieszczeniach inwentarskich.Podczas budowy tuczarni często decydujemy się na rezygnację z wyposażania obiektu w instalację grzewczą. Ma to swoje uzasadnienie. Wysoka obsada zwierząt na jednostce powierzchni sprawia, że przy dobrej izolacji cieplnej budynku, nawet w największe mrozy nie ma problemu z utrzymaniem optymalnej dla tuczników temperatury. Ciepło emitowane przez zwierzęta sprawia, że częściej musimy odprowadzać jego nadmiar na zewnątrz obiektów, niż dogrzewać pomieszczenia. Są jednak sytuacje, w których niezbędne jest ogrzanie tuczarni. Najczęściej konieczność taka zachodzi w chwili przygotowania pomieszczeń do zasiedlenia, kiedy to wychłodzone pomieszczenia muszą być ogrzane.

Na tym jednak zastosowanie nagrzewnic się nie kończy: mogą być one stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń dla trzody w celu szybszego osuszania mytych powierzchni. Dlatego też nie ma wątpliwości, że na każdej większej fermie trzody chlewnej nagrzewnica jest niezbędnym elementem wyposażenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to czym kierować się przy wyborze urządzenia, oraz jak kształtują się ceny tego rodzaju produktów.

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, jest źródło zasilania. W praktyce najczęściej spotyka się urządzenia zasilane prądem elektrycznym bądź gazem. Każda z opcji ma swoje zalety. Ogrzewanie paliwem gazowym jest tańsze niż elektryczne, nieco tańsze są również same nagrzewnice przystosowane do zasilania gazem. Główną wadą tego urządzenia jest jednak wilgoć powstające w procesie spalania węglowodorów. Problem ten nie występuje w przypadku nagrzewnic elektrycznych. Tu jednak musimy liczyć się z wyższym kosztem zakupu i eksploatacji urządzenia.

No właśnie, ile kosztują nagrzewnice? Wszystko zależy oczywiście od powierzchni (a właściwie kubatury) jaką planujemy ogrzać. Nagrzewnica gazowa o mocy 33 kW, pozwalająca ogrzać tuczarnię o powierzchni 500 m2 i wysokości 2,5 m to wydatek rzędu 1500 zł. Za nagrzewnicę elektryczną o zbliżonych parametrach zapłacić musimy ponad dwukrotnie więcej. Urządzenie o mocy ok. 30 kW to wydatek na poziomie 3500 zł.

Przy zakupie urządzeń warto też zadbać o kilka szczegółów. Urządzenia zasilane gazem obowiązkowo muszą być wyposażone w zabezpieczenie odcinające dopływ paliwa w chwili zgaśnięcia płomienia. Chroni to przed gromadzeniem gazu w pomieszczeniach. Niezależnie od typu urządzenia warto wybrać takie, które posiada wbudowany termostat. Dzięki temu praca nagrzewnicy dostosowana jest do temperatury w pomieszczeniu. Pozwala to na ograniczenie kosztów energii. Ze względów bezpieczeństwa nagrzewnice muszą być również wyposażone w zabezpieczenie chroniące przed przegrzaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • jerro 2018-01-03 09:23:24
  Normalnie piszesz oświadczenie na stacji, podajesz nr fabryczny i model to Ci do domu opał przywiozą.
 • Adaś 2018-01-02 21:23:56
  Ale rzetelny artykuł ;)
 • rolnik 2018-01-02 15:59:23
  przecież ta na zdjęciu jest na opał
 • Pablo 2018-01-02 15:54:33
  No i gdzie go kupisz?
 • Pp 2018-01-02 14:56:16
  A nagrzewnice na olej opałowy?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!