O ile nowoczesne porodówki czy odchowalnie bezwzględnie powinny być wyposażone w system kontroli temperatury, to obiekty przeznaczone typowo do tuczu zwierząt nie zawsze wyposażone są w instalację grzewczą, a jedynie system sterujący systemem wentylacyjnym. Ma to swoje uzasadnienie – duże zagęszczenie intensywnie rosnących zwierząt sprawia, że ciepło emitowane przez trzodę zapewnia utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury nawet w miesiącach zimowych. Problem pojawia się jednak przed wprowadzeniem do tuczarni nowej partii warchlaków. Obiekt może być wówczas wychłodzony, co stwarza ryzyko spadku odporności i wystąpienia chorób u wprowadzonych zwierząt. Przed umieszczeniem nowego rzutu w tuczarni warto zatem podnieść temperaturę w komorach. Wielu rolników wykorzystuje w tym celu nagrzewnice zasilane prądem elektrycznym bądź gazem z butli.

Każde ze wspomnianych rozwiązań ma swoje wady i zalety: nagrzewnice gazowe są nieco tańsze, a i ich eksploatacja generuje mniejszy koszt. Jednak w czasie spalania, emitowane są znaczne ilości pary wodnej i tlenków węgla, które mogą odbić się negatywnie na warunkach utrzymania zwierząt. Wymagają również uciążliwej wymiany opróżnionych butli. Problemów takich nie generują nagrzewnice elektryczne, w ich przypadku należy liczyć się jednak ze zwiększonym kosztem ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że urządzenia te stosowane są doraźnie, tylko w celu utrzymania optymalnej temperatury na samym początku tuczu.

Decydując się na zakup nagrzewnicy gazowej, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyposażona w system odcięcia zasilania w przypadku zgaśnięcia płomienia. Bez takiego zabezpieczenia dojść może do ulatniania gazu, które okazać się może zgubne w skutkach. Równie ważne jest, aby nagrzewnica elektryczna posiadała wyłącznik chroniący urządzenie przed przegrzaniem. W przeciwnym razie dojść może do uszkodzenia nagrzewnicy czy nawet do pożaru.

Na koniec warto wspomnieć o cenie poszczególnych urządzeń: w tym porównaniu zdecydowanie bardziej na korzyść wypadają urządzenia zasilane gazem: nagrzewnica na propan – butan o mocy około 50 kW to koszt rzędu 1900 zł brutto. Urządzenie elektryczne o nieco mniejszej mocy (40 kW) to wydatek rzędu 2700 zł brutto.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!