Według ekspertów, Saerimner wycofa inwestycje warte 6,75 miliona litów (to prawie 2 miliony euro), które miały być zrealizowane na Litwie w 2012 roku.

Jak twierdzi dyrektor Saerimner, Saulius Leonavicius,  Litwa obecnie pokrywa zapotrzebowanie kraju na świnie zaledwie w połowie. Jednocześnie, według niego, rozwój hodowli trzody chlewnej w kraju jest utrudniony ze względu na wysokie wymagania w zakresie budowy nowych ferm trzody chlewnej i długie okresy oczekiwania na zezwolenia. Podkreślił, że od 19 lat na Litwie nie zostały zbudowane żadne nowe fermy trzody chlewnej, a produkcja opiera się o  stare budynki z okresu Związku Radzieckiego.

Według Leonaviciusa, aby Litwa była w stanie zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na mięso, musiałaby produkować co najmniej pół miliona świń rocznie.

Podczas pierwszego kwartału 2012 roku Litwa importowała 14780 ton wieprzowiny, w tym samym okresie 2011 roku wielkość ta kształtowała się na poziomie 14680 ton. Głównymi eksporterami na Litwę była Polska, Niemcy, Belgia i Holandia – podaje PigProgress.net.
Podobał się artykuł? Podziel się!