Już 22 listopada na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się kolejna edycja konferencji „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym”.

>>>> Czytaj więcej: Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym - IV edycja konferencji

Będzie ona jednak miała nieco inny przebieg niż poprzednie. Odpowiadając na oczekiwania krajowych rolników, zdecydowaliśmy się poszerzyć ją o obszerny blok tematyczny poświęcony produkcji żywca wieprzowego. Sektor ten jest niezwykle ważną gałęzią produkcji zwierzęcej w kraju. Odpowiada nie tylko za zaspokojenie bezpieczeństwa żywnościowego Polski, stanowi również niezwykle ważny rynek zbytu dla rolników specjalizujących się w produkcji roślinnej.

Mimo to rentowna produkcja trzody chlewnej od wielu lat nie jest w naszym kraju prostym zadaniem. Zmienna opłacalność produkcji żywca sprawia, że na rynku utrzymać się mogą tylko najbardziej wyspecjalizowane gospodarstwa. Chcąc zarobić na chowie świń, rolnik nie tylko musi perfekcyjnie opanować technologię produkcji, lecz także znać jej aspekty ekonomiczne i uwarunkowania rynkowe.

Ostatnie lata są wyjątkowo trudne dla krajowych producentów świń. Praktycznie od początku 2014 r. borykali się z dramatycznie niskimi cenami skupu wyprodukowanych tuczników. W połowie roku nastąpiły wprawdzie wyraźne podwyżki cen, jednak wybuch kolejnych przypadków ASF na wschodzie kraju z pewnością nie pozwala większości producentów trzody ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Decyzja o poszerzeniu tegorocznej edycji konferencji „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” o część zwierzęcą była odpowiedzią na potrzeby producentów trzody. Podczas spotkania będą oni mieli okazję uczestniczyć w debacie z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych, służb weterynaryjnych oraz resortu rolnictwa. Motywem przewodnim debaty będzie walka z najbardziej palącym problemem krajowego sektora produkcji żywca wieprzowego – afrykańskim pomorem świń.

Równie ciekawym elementem spotkania będzie prelekcja dotycząca opłacalności produkcji żywca wieprzowego. Prowadzący ją dr Marian Kamyczek z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Pawłowicach nie tylko przedstawi aktualne trendy na rynku trzody, lecz także pokusi się o prognozy na przyszłość.

Bardzo interesująco zapowiada się również wykład przygotowany przez doktora Pawła Wróbla, specjalistę od chorób świń, na temat ograniczenia śmiertelności prosiąt w pierwszych tygodniach życia. Jak wiemy, wyniki rozrodu i odchowu prosiąt osiągane na większości krajowych ferm wciąż znacząco ustępują osiąganym przez producentów z Danii, Holandii czy Niemiec. Chcąc konkurować z tymi krajami (a zarazem ograniczyć lawinowo rosnący import żywych zwierząt), należy przyjrzeć się błędom popełnianym na każdym z etapów produkcji, które finalnie skutkują niską wydajnością osiąganą przez krajowe stada.

Przede wszystkim zaś, niniejsza konferencja będzie szansą na spotkanie producentów trzody z całego kraju, oraz na wzajemną wymianę doświadczeń. 

Serdecznie zapraszamy!

Bezwzględnym warunkiem uczestnictwa w konferencji jest dokonanie rejestracji poprzez:

• Wypełnienie formularza w zakładce Rejestracja
• Wysłanie zgłoszenia na adres e-mail: rejestracja@farmer.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.

Podobał się artykuł? Podziel się!