Choroby bakteryjne przewodu pokarmowego generują liczne straty na fermach drobiu i trzody chlewnej. By zapobiec tym chorobom, a także załagodzić ich negatywne skutki firma Delacon proponuje stosowanie nieleczniczego preparatu FortiBac. Jest to produkt naturalny, którego substancje aktywne stanowią krótkołańcuchowe i średniołańcuchowe monoglicerydy kwasów tłuszczowych.

Produkt wykazuje działanie przeciwbakteryjne nie tylko w przypadku niskiego pH, co ma miejsce w przypadku kwasów organicznych, lecz również w pH wynoszącym nawet 7. Pozwala to na szerokie działanie środka – również w jelicie cienkim. FortiBac wykazuje szerokie spektrum działania na różnego rodzaju bakterie z grupy Gram ujemnych (na które działają kwasy tłuszczowe o krótkich łańcuchach), a także dzięki zawartości w jego składzie kwasów średniołańcuchowych działa na bakterie Gram dodatnie.

Badania wykazały korzystny wpływ monoglicerydów na stymulację namnażania enterocytów, co w efekcie istotnie zwiększa długość kosmków jelitowych i jednocześnie powierzchnię chłonną jelit. Dzięki temu lepsza jest odporność, a regeneracja błony śluzowej jelit jest szybsza. Jest to istotne, ponieważ błona śluzowa jelit jest narażona na działanie licznych negatywnych czynników jakimi są m.in. bakterie, wirusy czy parazyty.

Rozwój układu pokarmowego postępuje wraz z wiekiem zwierząt. Jednak w początkowych dniach życia nie są one w stanie trawić wszystkich składników pokarmowych. Rozwój produkcji żółci, soku trzustkowego i jelitowego następuje stopniowo i osiąga normalny poziom w drugim tygodniu życia – u drobiu, u trzody natomiast w okresie po odsadzeniu. Monoglicerydy mogą w pewnym stopniu być wykorzystane jako źródło energii dla organizmu do momentu rozwinięcia w pełni funkcjonującego układu pokarmowego, kiedy to energię organizmowi dostarczać będą z trójglicerydów, jednak do tego potrzebne są żółć oraz lipaza trzustkowa.

Łącznie podczas tegorocznych Targów Ferma w Łodzi wyróżnionych Znakiem Nowość zostało 9 produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!