Dużym problemem w wielu gospodarstwach jest wysoki odsetek upadków prosiąt w pierwszych dniach życia. Często jest on efektem tego, iż wzrastająca plenność macior nie idzie w parze ze wzrostem ich mleczności. Aby ograniczyć ten problem, już w ciągu kilku dni od porodu na wielu fermach rozpoczyna się dokarmianie młodych przy pomocy preparatu mlekozastępczego.

Ciekawym rozwiązaniem, znajdującym zastosowanie na porodówkach, są poidełka Neopigg RescueCup, będące jednym z elementów programu RescueCare firmy Cargill. System ten pozwala znacząco ograniczyć nakłady pracy związane z dokarmianiem prosiąt. W skład instalacji wchodzą specjalne poidełka umieszczane w kojcach porodowych, mieszalnik, pompa i system przewodów doprowadzających pokarm do poidełek. Instalacja umożliwia automatyczne dozowanie preparatu mlekozastępczego o dowolnej porze doby. Konstrukcja poidełek sprawia, że prosięta szybko uczą się pobierać pokarm, co sprawia że nawet mniejsze prosięta mają szansę pobrać odpowiednią ilość pokarmu.

Program umożliwia producentom odchów większych i bardziej wyrównanych wagowo miotów, przy jednoczesnym ograniczeniu śmiertelności, ale także nakładów pracy. System zadaje bowiem pokarm automatycznie, obsługa instalacji polega na dozowaniu do mieszalnika odpowiedniej ilości wody i preparatu mlekozastępczego. Okresowo należy również płukać instalację co przeciwdziała rozwojowi patogenów w jej wnętrzu.  

Do stosowania w omawianym systemie producent rekomenduje preparaty mlekozastępcze Neopigg RescueMilk 2.0 oraz NeoPigg Smooth 2.0.

W kraju pojawiają się już pierwsze porodówki wyposażone w system automatycznego dokarmiania prosiąt. Trudno jednak precyzyjnie określić koszt instalacji – jest on bowiem silnie zróżnicowany w zależności od wielkości fermy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!