PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Neopigg RescueCare – na ratunek prosiętom

Neopigg RescueCare – na ratunek prosiętom Poidełko Neopigg RescueCup; Fot. BW

System Neopigg RescueCare umożliwia higieniczne i niemal bezobsługowe dokarmianie prosiąt już od pierwszych dni życia. Dużym problemem w wielu gospodarstwach jest wysoki odsetek upadków prosiąt w pierwszych dniach życia. Często jest on efektem tego, iż wzrastająca plenność macior nie idzie w parze ze wzrostem ich mleczności. Aby ograniczyć ten problem, już w ciągu kilku dni od porodu na wielu fermach rozpoczyna się dokarmianie młodych przy pomocy preparatu mlekozastępczego.

Ciekawym rozwiązaniem, znajdującym zastosowanie na porodówkach, są poidełka Neopigg RescueCup, będące jednym z elementów programu RescueCare firmy Cargill. System ten pozwala znacząco ograniczyć nakłady pracy związane z dokarmianiem prosiąt. W skład instalacji wchodzą specjalne poidełka umieszczane w kojcach porodowych, mieszalnik, pompa i system przewodów doprowadzających pokarm do poidełek. Instalacja umożliwia automatyczne dozowanie preparatu mlekozastępczego o dowolnej porze doby. Konstrukcja poidełek sprawia, że prosięta szybko uczą się pobierać pokarm, co sprawia że nawet mniejsze prosięta mają szansę pobrać odpowiednią ilość pokarmu.

Program umożliwia producentom odchów większych i bardziej wyrównanych wagowo miotów, przy jednoczesnym ograniczeniu śmiertelności, ale także nakładów pracy. System zadaje bowiem pokarm automatycznie, obsługa instalacji polega na dozowaniu do mieszalnika odpowiedniej ilości wody i preparatu mlekozastępczego. Okresowo należy również płukać instalację co przeciwdziała rozwojowi patogenów w jej wnętrzu.  

Do stosowania w omawianym systemie producent rekomenduje preparaty mlekozastępcze Neopigg RescueMilk 2.0 oraz NeoPigg Smooth 2.0.

W kraju pojawiają się już pierwsze porodówki wyposażone w system automatycznego dokarmiania prosiąt. Trudno jednak precyzyjnie określić koszt instalacji – jest on bowiem silnie zróżnicowany w zależności od wielkości fermy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Sylwia M. 2016-04-13 10:29:40
    Witam, kupiłam w LNB, mogę polecić poidełka i Rescu Milk. http://lnb.pl/produkty/trzoda/rescuecare
  • Kamil S. 2016-04-12 14:27:21
    Witam, gdzie można kupić takie poidełka i prepartaty do dokarmiana świń?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!