PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nie chcą stracić najlepszego odbiorcy

Nie chcą stracić najlepszego odbiorcy

Brazylia gwarantuje Rosji dostawy wieprzowiny ze stad żywionych bez dodatku raktopaminy.Brazylijskie władze potwierdziły na początku tego tygodnia, że tymczasowo zostanie wprowadzony całkowity zakaz  stosowania dodatku raktopaminy w paszach dla zwierząt. Wszystko za sprawą tego, że Rosja wprowadziła wymóg, aby mięso wieprzowe i wołowe sprowadzane z USA i Kanady posiadało certyfikat potwierdzony badaniem, że jest wolne od dodatku paszowego raktopaminy.  

Rosja do tej pory ustosunkowała się korzystnie do Brazylii, w której raktopamina jest również wykorzystywana w żywieniu zwierząt. Szef Związku Producentów Mięsa, Sergey Ushin poinformował, że Brazylia zagwarantowała, że mięso eksportowane do Rosji, będzie pochodziło ze stad, w których obowiązuje zakaz stosowania raktopaminy.

Aby oddalić ryzyko zakazu przywozu na teren Rosji mięsa z Brazyli, brazylijskie władze wprowadziły tymczasowy ogólny zakaz dodawania raktopaminy do paszy dla zwierząt gospodarskich. Zakaz będzie obowiązywał dopóki Brazylia nie opracuje skutecznego planu segregacji-  pod kątem raktopaminy -wieprzowiny i wołowiny eksportowanej na rynki zagraniczne.

Według ekspertów w Brazylii około 20 proc. tuczników otrzymuje dodatek raktopaminy w paszy. Z kolei w Kanadzie prawie połowa gospodarstw produkujących trzodę chlewną stosuje taki dodatek do pasz, ten procent jest jeszcze wyższy w USA. Tam w około 80 proc. gospodarstw trzody chlewnej stosuje się raktopaminę.

Jak już wcześniej pisaliśmy na portalu farmer.pl:

Raktopamina jest zatwierdzona do użytku w ponad 20 krajach m.in. w: USA, Australii, Brazylii, Kanadzie,Indonezji i Korei Płd.

Unia Europejska od 1996 r. zakazała stosowania substancji z rodziny beta-antagonistów, do której należy raktopamina jako stymulatorów wzrostu. Sprzedaż, a także import mięsa uzyskiwanego ze zwierząt poddanych działaniu takich substancji są również zakazane na terenie UE.

Pod koniec ubiegłego roku Chiny również wprowadziły zakaz produkcji i sprzedaży raktopaminy. Substancja, była stosowana nielegalnie w paszach dla trzody chlewnej i bydła rzeźnego w celu zwiększenia przyrostów masy ciała i zwiększenia mięsności.

Wprowadzenie zakazu było wywołane przez skandal, jaki miał miejsce w Chinach wiosną ubiegłego roku. Ponad sto osób zatruło się po spożyciu wieprzowiny, wyprodukowanej z tuczników karmionych paszą z dodatkiem tzw. „chudego mięsa w proszku”, zawierającego m.in. klenbuterol i raktopaminę.

W 2002 r. Chińczycy wprowadzili zakaz stosowania „chudego mięsa w proszku” jako dodatku do pasz i wody pitnej dla zwierząt rzeźnych. Pod koniec lat 80-tych XX wieku najwięksi producenci mięsa m.in. USA i UE zabronili stosowania w paszach klenbuterolu ze względu na niebezpieczne efekty uboczne wśród ludzi, jak nudności, bóle i zawroty głowy i problemy z oddychaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!