Brazylijskie władze potwierdziły na początku tego tygodnia, że tymczasowo zostanie wprowadzony całkowity zakaz  stosowania dodatku raktopaminy w paszach dla zwierząt. Wszystko za sprawą tego, że Rosja wprowadziła wymóg, aby mięso wieprzowe i wołowe sprowadzane z USA i Kanady posiadało certyfikat potwierdzony badaniem, że jest wolne od dodatku paszowego raktopaminy.  

Rosja do tej pory ustosunkowała się korzystnie do Brazylii, w której raktopamina jest również wykorzystywana w żywieniu zwierząt. Szef Związku Producentów Mięsa, Sergey Ushin poinformował, że Brazylia zagwarantowała, że mięso eksportowane do Rosji, będzie pochodziło ze stad, w których obowiązuje zakaz stosowania raktopaminy.

Aby oddalić ryzyko zakazu przywozu na teren Rosji mięsa z Brazyli, brazylijskie władze wprowadziły tymczasowy ogólny zakaz dodawania raktopaminy do paszy dla zwierząt gospodarskich. Zakaz będzie obowiązywał dopóki Brazylia nie opracuje skutecznego planu segregacji-  pod kątem raktopaminy -wieprzowiny i wołowiny eksportowanej na rynki zagraniczne.

Według ekspertów w Brazylii około 20 proc. tuczników otrzymuje dodatek raktopaminy w paszy. Z kolei w Kanadzie prawie połowa gospodarstw produkujących trzodę chlewną stosuje taki dodatek do pasz, ten procent jest jeszcze wyższy w USA. Tam w około 80 proc. gospodarstw trzody chlewnej stosuje się raktopaminę.

Jak już wcześniej pisaliśmy na portalu farmer.pl:

Raktopamina jest zatwierdzona do użytku w ponad 20 krajach m.in. w: USA, Australii, Brazylii, Kanadzie,Indonezji i Korei Płd.

Unia Europejska od 1996 r. zakazała stosowania substancji z rodziny beta-antagonistów, do której należy raktopamina jako stymulatorów wzrostu. Sprzedaż, a także import mięsa uzyskiwanego ze zwierząt poddanych działaniu takich substancji są również zakazane na terenie UE.

Pod koniec ubiegłego roku Chiny również wprowadziły zakaz produkcji i sprzedaży raktopaminy. Substancja, była stosowana nielegalnie w paszach dla trzody chlewnej i bydła rzeźnego w celu zwiększenia przyrostów masy ciała i zwiększenia mięsności.

Wprowadzenie zakazu było wywołane przez skandal, jaki miał miejsce w Chinach wiosną ubiegłego roku. Ponad sto osób zatruło się po spożyciu wieprzowiny, wyprodukowanej z tuczników karmionych paszą z dodatkiem tzw. „chudego mięsa w proszku”, zawierającego m.in. klenbuterol i raktopaminę.

W 2002 r. Chińczycy wprowadzili zakaz stosowania „chudego mięsa w proszku” jako dodatku do pasz i wody pitnej dla zwierząt rzeźnych. Pod koniec lat 80-tych XX wieku najwięksi producenci mięsa m.in. USA i UE zabronili stosowania w paszach klenbuterolu ze względu na niebezpieczne efekty uboczne wśród ludzi, jak nudności, bóle i zawroty głowy i problemy z oddychaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!