Jeżeli koszt Twojej mieszanki paszowej dla LP jest wyższy, to trzeba poszukać oszczędności.

Biorąc pod uwagę koszt wytworzenia pełnoporcjowej mieszanki dla loch prośnych, największe różnice w cenie generuje aktualnie źródło włókna niezbędnego dla loch będących w tej fazie produkcyjnej.

- Warto jednak zauważyć, że jako firma zawsze staramy się unikać przy bilansowaniu mieszanek potencjalnie najtańszego komponentu, czyli otrębów. Mimo tego, że są one bogate we wspomniane włókno, to ich dodatek do paszy zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Partie otrębów są bardzo nierówne pod względem jakościowym i stosunkowo często mogą być porażone mykotoksynami – tłumaczy doradca żywieniowy.

W końcowym efekcie może się to przełożyć na realne zagrożenie dla zdrowia lochy i jej płodów, a w konsekwencji spowoduje gorsze wyniki produkcyjne stada podstawowego.

- Przykładowy koszt zakupu składników mieszanki pełnoporcjowej w 16 tyg. br. składającej się z MPU Schaumalac Protect ZT40 (ze względu na bogaty skład najdroższy produkt w naszej ofercie dla loch prośnych), zakwaszacza Schaumacid F w granulacie, śruty sojowej i rzepakowej, a także jęczmienia i pszenicy, w zależności od źródła włókna w paszy kształtuje się różnie. Rozbieżności w kosztach tony paszy wynikają głównie z dużej różnicy cen pomiędzy owsem (600-700 zł/t netto), a jęczmieniem (900 zł/t netto) – mówi Piotr Zaremba.

Koszt 1 tony paszy dla loch prośnych w zależności od różnego źródła w  mieszance pełnoporcjowej dla LP został przedstawiony w tabeli.