Rozmawiamy z producentami świń, którzy w tym roku przeznaczą w całości swoje ziarno na paszę dla zwierząt.

Zdecydowali się na zwiększenie udziału w dawkach pokarmowych kukurydzy w postaci kiszonego ziarna. W dodatku ich plany wskazują na to, że w przyszłym roku zwiększą poziom przygotowania tego rodzaju paszy w swoich gospodarstwach.

Zm iany powymarznięciach

Jeszcze rok temu nie miał tego w planach.

Jednak dzisiaj Łukasz Naglak z Głuchowa wykorzystuje w żywieniu swoich świń znaczne ilości kukurydzy 25 do 30 proc. Wcześniejsze, żywieniowe założenia pokrzyżowały tegoroczne wymarznięcia. - Nasz region dotknęły znaczne wymarznięcia. Dlatego postanowiłem zasiać kukurydzę nieco droższą, ale za to wcześniejszą odmianę tak, aby później zdążyć z pszenicą. Po zbiorach kukurydzy zmieniliśmy dawkę żywieniową, by jak najlepiej wykorzystać zebrane ziarno - mówi Łukasz Naglak. Kukurydza po zbiorze wymaga intensywnego suszenia, to gwarantuje jej dobre przechowywanie. - Suszenie jest dość drogie w naszym regionie, kosztuje około 13 zł/tonoprocent.

W dodatku trzeba było już sporo wcześniej to zaplanować i zapisać się na suszenie, bo kukurydzy w tym roku było dużo i robiły się spore kolejki - podkreśla producent.

Dla producentów i hodowców świń bardziej atrakcyjne finansowo okazuje się kiszenie ziarna kukurydzy. Z tego powodu przed zbiorami pan Łukasz brał pod uwagę różne formy kiszenia: śrutowanie ziarna i późniejsze zakiszanie w rękawie, kiszenie całego ziarna w big bagach, lub konserwowanie ziarna i składowanie go na pryzmie. Ostatecznie producent zdecydował się na opcję zakiszenia całego ziarna w workach.

Przygotowanie ziarna

Areał uprawy kukurydzy w gospodarstwie państwa Naglaków w tym roku wynosił 10 ha. - Dzisiaj zaplanowałbym inaczej same zbiory kukurydzy.

My skosiliśmy wszystko za jednym podejściem.

W ciągu 1 dnia wymłóciliśmy 140 ton ziarna. Niestety później spakowanie ziarna do 120 big bagów trwało 3 dni. Pod koniec pakowania część ziarna zaczęła się grzać. Teraz tę partię staram się skarmiać na bieżąco jako pierwszą. Na szczęście kukurydza pakowana jako ostatnia wygląda normalnie, nie widać, aby zaczynały się jakieś zmiany. W przyszłości będziemy kosić 3, maksymalnie 4 ha, aby móc zapakować ziarno do worków w ciągu jednego dnia - tłumaczy pan Łukasz. W momencie pakowania do big bagów ziarno miało wilgotność około 30 proc. Optymalna zawartość s.m. w ziarnie przeznaczonym na kiszonkę powinna wynosić około 65 proc. Zazwyczaj jeżeli zawartość suchej masy jest wyższa, to w momencie rozdrabniania ziarna, aby ograniczyć rozwój mikroflory gnilnej, należy użyć zakiszaczy, które przyspieszą proces fermentacji.