W skupach trzody chlewnej, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl ceny na razie są stabilne, ale w żadnym razie nie jest to powód do zadowolenia.

Ceny tusz w tym tygodniu (31 tydzień 2014r.) w klasie E mieszczą się w przedziale od 5,95 do 6,6 zł/kg netto, z kolei przy sprzedaży na wagę żywą otrzymamy od 4,6 maksymalnie do 5 zł/kg netto.

W porównaniu do tego samego okresu z roku ubiegłego, tegoroczne ceny są znacznie niższe. W ubiegłym roku (31 tydzień 2013 r.) ceny tusz wieprzowych w klasie E, zebrane w telefonicznej sondzie serwisu farmer.pl, wśród tych samych zakładów mięsnych wynosiły od 6,55 do 7,65 zł/kg netto. Za świnie sprzedawane wówczas na wagę żywą płacono od 5,1 do 5,5 zł/kg.

Na razie nie widać szans na zmianę tej sytuacji, można się jedynie obawiać czy ceny nie zaczną jeszcze bardziej spadać. Sytuację na krajowym rynku wieprzowiny znacznie pogorszyło pojawienie się wirusa ASF u świń w gospodarstwie w woj. podlaskim. Tuż po tym jak Ukraina odblokowała 18 czerwca br. swoje granice dla polskiego mięsa, dzisiaj znowu straciliśmy dostęp do tego rynku. A reszta rynków wschodnich nadal jest poza naszym zasięgiem, ze względu na przypadki ASF.

W całej Unii Europejskiej podaż wieprzowiny jest coraz większa. Tym samym presja obniżek cen nie maleje, zeszły tydzień (30 tydzień 2014 r.) to obniżki tusz wieprzowych w Niemczech i w Holandii nawet o 7 eurocentów/kg netto, w Danii o 3 eurocenty, w Belgii minus 8 eurocentów (dane ISN). Obniżki dotknęły również Hiszpanię, która w okresie letnim, ze względu na duży popyt na mięso wywołany sezonowym napływem turystów, nigdy nie narzekała na spadek cen.

Niestety, ale w obecnej sytuacji ograniczeń eksportowych do Unii Celnej, krajom Unii Europejskiej pozostaje wewnątrzwspólnotowa wymiana mięsa wieprzowego, lub zdobywanie nowych rynków zbytu wśród krajów dalekiego wschodu - co dzisiaj dla Polski staje się również wielkim wyzwaniem ze względu na obecność wirusa ASF, który tym krajom jest obcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!