PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nie zatucz knura

Nie zatucz knura

Autor: farmer.pl/ Iwona Dyba

Dodano: 25-10-2011 12:52

Tagi:

Dobra kondycja u knura powinna przede wszystkim przejawiać się w skuteczności krycia loch i jednocześnie w ciągłym utrzymywaniu stałego poziomu jego chęci do krycia. Na pewno w zapewnieniu zdrowia samca pomaga odpowiednie żywienie. Żeby nie obciążać organizmu knura, trzeba starać się, aby nie doprowadzić do zatuczenia zwierzęcia.- Lepiej jest utrzymywać knura w nieco niższej wadze, która pozwoli mu zachować wysokie libido. Dlatego w okresie jesienno – zimowym, gdy temperatura powietrza spada producenci trzody nie powinni przekraczać maksymalnej dziennej dawki pokarmowej, która dla samców wynosi 3 kg/dobę. Mieszanka paszowa dla knurów powinna zawierać ok. 16 proc. białka i ok.12 MJ EM. Taka dawka powinna pokryć jego dzienne potrzeby bytowe i jednocześnie utrzymać odpowiednią wagę ciała - mówi dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki - PIB ZD w Pawłowicach.

W okresie letnim wielkość dawki powinna się nieco zmniejszyć do ok. 2,5 kg. Wtedy jednak zwierzę po zimie jest przyzwyczajone do większych ilości dawki, aby zapobiec niedoborowi pokarmu trzeba pamiętać o słomie. Pogryzanie przez knura słomy wzbogaci dawkę pokarmową we włókno, co pozwoli na zwiększenie odczucia sytości.

- Na rynku trudno jest spotkać mieszanki paszowe, które byłyby stworzone wyłącznie z przeznaczeniem dla knurów. Z tego powodu większość hodowców wybiera dla samców mieszankę dla loch karmiących. W praktyce ten rodzaj paszy sprawdza się bardzo dobrze. Z reguły są to mieszanki bardzo wydajne i skoncentrowane pod względem wartości odżywczych i minerałów. Makro  i mikroelementy takie jak wapń, fosfor i cynk pozwalają na wzmocnienie kończyn knura, z czego ten ostatni utrzymuje twardość racic – tłumaczy dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki - PIB ZD w Pawłowicach. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!