Po fali potężnych spadków cen tuczników, niemiecki rynek nareszcie doczekał się stabilizacji. Drugi tydzień z rzędu na niemieckiej giełdzie VEZG utrzymuje się cena rzędu 1,50 euro/kg. Aktualnej cenie świń daleko wprawdzie do rekordowych poziomów (w czerwcu niemieckie ceny przekroczyły granice 1,80 euro/kg), nie mniej jednak cieszyć powinien fakt, że po długim okresie obniżek ceny nareszcie się ustabilizowały.

W krajowych skupach ceny utrzymują się na poziomie 4,65 zł netto za kilogram żywca, i 6,05 zł netto za kilogram tucznika w klasie E. Takie ceny nie zapewniają może rolnikom rekordowego zysku, niemiej jednak, przy zachowaniu optymalnych wyników tuczu, na produkcji w cyklu zamkniętym wciąż można zarobić.

Gorzej sytuacja przedstawia się w gospodarstwach prowadzących tucz w cyklu otwartym. Ceny warchlaków są wprawdzie znacznie niższe niż latem, niemniej jednak rolnicy którzy kupowali zwierzęta 2 – 3 miesiące temu jeszcze po starych cenach, przy obecnych wartościach cenników podmiotów skupujących, mogą nie osiągnąć oczekiwanego zysku.

Podobał się artykuł? Podziel się!