Zamieszanie w Europie wprowadził duży spadek średniej ceny tusz w Niemczech. Wyniósł aż 9 eurocentów/kg dla tusz o mięsności min. 56 proc i wybojowości min. 78 proc. (w tygodniu 18-22.06.2012r.).

Jednak większości europejskich krajów nie udzielił się niemiecki nastrój do obniżania cen. Hiszpanie nadal utrzymywali dość wysoką cenę wieprzowiny (1,82 euro/kg).

Notowania rosły również we Francji (prawie o 2 eurocenty/kg). Tam powodem była zbyt mała podaż tuczników. Sytuacja jest nadal przyjazna także we Włoszech. Sprzedaż tuczników jest niższa niż w zeszłym roku, natomiast sezonowe zapotrzebowanie włoskich konsumentów na wieprzowinę ciągle rośnie.

Duński rynek wieprzowiny również oparł się niemieckim zniżkom cen. W ubiegłym tygodniu ceny w Danii były wyższe niż w Niemczach, aż o 8 eurocentów. Głównym powodem dobrego nastroju w Danii jest podpisanie korzystnej umowy zawartej z największym przedsiębiorstwem zajmującymi się handlem mięsem, chińskim Shineway. Dzięki temu duński eksport wieprzowiny w najbliższych miesiącach prawdopodobnie znacznie wzrośnie.

Z drugiej strony niemiecka korekta cen nie obeszła się bez echa w takich krajach jak: Austria, Holandia i Belgia. Tam nastroje nie są już tak optymistyczne jak przed dwoma tygodniami. Prawdopodobnie trend spadkowy w tych krajach na razie będzie się utrzymywać.

Według ISN Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Trzody Chlewnej obniżka średniej ceny tusz wieprzowych w niemieckich zakładach nie jest spowodowana ani zmianą popytu na mięso, ani podażą mięsa.  Tak radykalna zmiana cenników została odebrana jako twarda gra Niemiec w odpowiedzi na rosnące ceny wieprzowiny w wielu krajach, które obserwowaliśmy przez ostatnie tygodnie.

ISN podkreśla, że takie zachowanie to akt godny pożałowania, ponieważ ceny są dość sztucznie zaniżane. W ten sposób Niemcy chcą podkreślić dystans w cenie wieprzowiny jaki jest pomiędzy nimi a ich największymi konkurentami w eksporcie, czyli Danią i Hiszpanią. Tam w zeszłym tygodniu ceny wieprzowiny były wyższe od niemieckich odpowiednio o 8 i 25 eurocentów (w tygodniu 18-22.06.2012).

Niemieccy producenci trzody chlewnej zwracają uwagę na to, aby tamtejsi przedsiębiorcy brali przykład z Duńczyków i zdobywali tak jak oni nowe rynki zbytu, a nie tak jak teraz manipulowali wyłącznie ceną zakupu.

Poniżej przedstawiamy ceny tusz wieprzowych w poszczególnych krajach UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!