Zamiast oczekiwanych przez wszystkich producentów trzody podwyżek, w obecnym tygodniu średnia cena skupu tuczników nieznacznie spadła. Na szczęście spadki nie są duże, a w wielu zakładach obowiązują ceny z minionego tygodnia.

Według danych pochodzących z naszej cotygodniowej sondy, przeprowadzanej w kilkunastu skupach na terenie całej Polski, średnia cena tuczników sprzedawanych w klasie E spadła o 6 groszy, a za tuczniki sprzedawane w wadze żywej, o 7 groszy. Obecnie średnia cena tuczników ocenionych w klasie E wynosi 5,41 zł/kg netto, a za żywiec zakłady płacą przeciętnie 3,97 zł/kg netto. Ceny żywca wahają się od 3,60 do 4,30 zł/kg, a za tuczniki w klasie E można otrzymać od 5,05 do 5,90 zł/kg.

Co istotne, spadek średnich cen skupu jest następstwem obniżek cen jedynie w kilku zakładach. W zdecydowanej większości skupów, już od kilku tygodni ceny znajdują się na podobnym poziomie. Względna stabilizacja poziomu cen nie jest niestety pocieszeniem dla rolników, którzy w wielu przypadkach produkują poniżej kosztów, oczekując poprawy sytuacji na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!