Składniki mineralne stanowią grupę substancji niezbędnych do życia i funkcjonowania organizmów zwierząt. W grupie loch są potrzebne dla utrzymania prawidłowej kondycji, zachowania dobrego stanu zdrowotnego oraz posiadania zdolności do pełnienia funkcji związanych z reprodukcją. Stopień przyswajalności składników mineralnych jest niejednakowy, gdyż stosunkowo wysoką przyswajalnością charakteryzują się jod i kobalt, natomiast średnią przyswajalnością odznaczają się cynk, miedź, molibden i selen. Żelazo oraz mangan są stosunkowo najsłabiej przyswajalne.

Poszczególne składniki mineralne dostarczane z paszą różnią się biodostępnością składników mineralnych, która zależy od stanu zdrowotnego organizmu, stanu funkcjonowania przewodu pokarmowego, pH treści pokarmowej, obecności mikroflory jelitowej, stanu odżywienia, poziomu zapasów oraz oddziaływania takich czynników jak np. stres. W warunkach działania czynników stresowych znacznie wzrasta wydalanie z moczem mikroelementów takich jak żelazo, cynk, miedź i selen.

Zapotrzebowanie na składniki mineralne u loch związane jest z fazą cyklu rozrodczego. Lochy w okresie laktacji wykazują wyższe dzienne zapotrzebowanie na składniki mineralne, aniżeli lochy w okresie ciąży. W tabelach 1 i 2 przedstawiono zalecenia dotyczące zawartości składników mineralnych w 1 kg mieszanki pełnoporcjowej dla loch prośnych i karmiących.

WAPŃ I FOSFOR

Wapń i fosfor są składnikami mineralnymi odgrywającymi podstawową rolę nie tylko w rozwoju i utrzymaniu stanu układu kostnego, ale także wielu innych funkcji fizjologicznych, które zachodzą na poziomie komórkowym. Do nich zaliczyć należy procesy odpowiedzialne za przewodnictwo impulsów nerwowych, krzepnięcie krwi, przepuszczalność błon komórkowych, pracę mięśni szkieletowych, przemiany azotu, kwasów nukleinowych i związków energetycznych, transport metabolitów przez błony komórkowe oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. W procesach rozrodczych czynności skurczowe macicy są regulowane przez jony wapnia i magnezu. Prawidłowa kurczliwość mięśniówki gładkiej macicy odpowiada nie tylko za przebieg akcji porodowej oraz późniejszą inwolucję macicy. Procesy przyswajania i metabolizmu wapnia i fosforu są kontrolowane przez szereg czynników. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wapnia i fosforu są przyczyną zakłóceń w funkcjonowaniu organizmu. Stan równowagi pomiędzy jonami wapnia i fosforu regulowany jest przez witaminę D3 oraz parathormon, który wydzielany jest przez gruczoły przytarczyczne.