PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Niskie ceny żywca mogą pogorszyć sytuację na rynku prosiąt

Niskie ceny żywca mogą pogorszyć sytuację na rynku prosiąt

Spadające ceny skupu żywca, to nie tylko gorsza opłacalność tuczu. Sytuacja ta, pogarsza również dochody hodowców prosiąt.Systematyczny spadek cen skupu świń, stopniowo pogarsza opłacalność chowu. W tej sytuacji niektórzy rolnicy rozpatrują możliwość zmniejszenia poziomu produkcji trzody. Niskie ceny, to jednak nie tylko problem producentów żywca. Mniejsze jest również zainteresowanie zakupem prosiąt, co odbija się na dochodach rolników specjalizujących się w ich odchowie. O to, jak ocenia sytuację na rynku prosiąt, spytaliśmy Janusza Serafina, który w powiecie radomskim, prowadzi gospodarstwo nastawione na odchów i sprzedaż prosiąt. 

Wielkość produkcji naszego gospodarstwa oscyluje w granicach 1200 prosiąt. Większość odbiorców, stanowią lokalni rolnicy, produkujący w mniejszej skali. Nasze prosięta sprzedajemy w średniej wadze 20 kg.  Na dzień dzisiejszy mamy jeszcze pewne zamówienia, które pozwolą naszemu gospodarstwu swobodnie funkcjonować. Niestety, niska opłacalność tuczu świń, odbija się na poziomie cen, które w minionym okresie spadły. Jeszcze przed kilkoma tygodniami prosięta sprzedawaliśmy w cenie 10,50 /kg. Obecnie cena ta spadła o złotówkę.  W chwili obecnej sytuacja nie jest jeszcze tragiczna, natomiast jeżeli w najbliższym czasie ceny żywca nie wzrosną, z pewnością wywoła to spadek popytu na prosięta, a w konsekwencji dalszą obniżkę cen.

Dodatkowo, sytuację pogarsza wysoki import prosiąt z Dani i innych państw. Rolnicy często preferują prosięta importowane, dlatego krajowym hodowcom trudniej z nimi konkurować. Według danych GUS w pierwszej połowie 2014 roku wielkość importu do Polski świń przeznaczonychdo odchowu (o masie do 50 kg), osiągnęła rekordowy poziom 2027,6 tys. szt. W porównaniu z analogicznym okresem minionego roku, wielkość importu wzrosła o 20 proc. Najwięcej importowanych prosiąt pochodzi z Danii, Holandii i Niemiec. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Moris 2014-10-17 18:44:03
  Prawda, w latach 80-ych jak za tucznika kupiłeś 4 prosiaki, to były one kosmicznie drogie. ŚREDNIO W TAMTYM CZASIE ZA TUCZNIKA DAŁO 6 PROSIĄT, A 5 W CENIE TUCZNIKA TO JUŻ BYŁA DOBRA CENA ZA PROSIĘ.
 • niania 2014-10-16 19:29:50
  U nas na wschodzie kraju za parę prosiąt płaci się po 280 zł do 20kg a będzie jeszcze mniej tucznik waga żywa 4 zł, zero opłacalności ,żeby nie swoje zborze to kicha i dokładka, a tak po za tym pamiętam kiedyś para prosiąt kosztowała połowę ceny tucznika, tylko chciwi producenci prosiąt tak wywindowali cenę że na tuczniku nic nie zostaje...
 • Moris 2014-10-16 19:17:40
  hej, importowiec!
  nie psiocz na polskiego hodowcę! nie dostaje takiej dotacji jak zachodni rolnik,stąd taka jego "zachłanność" na polski złoty, zapewne nie chce popaść w długi i splajtować. A co do jakości polskiej świni d zachodniej to bym polemizował... usmaż chłopie polskiego schabowego z zachodnim na jednej patelni i na koniec porównaj co Ci pozostanie. Dopiero wtedy wydaj werdykt o jakości rodzimej trzody. Pozdrawiam
 • Kris 2014-10-16 16:27:00
  ...jak zawsze "biadolenie". Od zawsze kupowałem tylko polskie prosięta, płaciłem na czas i od razu. Ale jeżeli cena tucznika spada o 20%.to i cena prosiaka tez musi tak spaść- ale Wy hodowcy prosiąt po prostu chytrzy.Dostałem ceny 9,50-10, 00 zł/kg prosiaka 20 kg. To więcej niż duńczyk !!!!a jakość średnia. Więc załadowałem się tym "duńczykiem" za 200/30kg i "holendrem" za 155/20 kgw ilości kilku tys sztuk. To smutne, ale sami "maciorowcy " mnie do tego zmusili. Wniosek jest taki: stać mnie na dziś , żeby sprowadzać prosiaki z Dani, Holandii czy Włoch. A nie stać mnie na POLSKiEGO warchlaka.
 • Stasio 2014-10-16 12:01:29
  Naczynia połączone: jak pada jedna gałąź to ciągnie za sobą resztę... Czekać tylko jak producenci pasz dostaną w d...... Tyle że większość z zachodnim kapitałem to krzywda i tak im się nie stanie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!