1 października br. odbyło się uroczyste otwarcie tuczarni. Projekt i wykonanie inwestycji zostało zrealizowane przez firmę Agricon, dostawcą wyposażania była firma Big Dutchman. 

- Projekt tuczarni powstawał zarówno przy udziale Agricon jak i Agriplus. Budynek tego typu, to projekt bazowy jaki zalecamy naszym klientom, ze względu na zoptymalizowanie produkcji, bardzo dobrą kontrolę produkcji i kosztów operacyjnych związanych z tuczem – tłumaczył Marek Tosik z firmy Agri Plus.

Przy wykonaniu tej inwestycji skupiono się głównie na obniżeniu kosztów późniejszej eksploatacji chlewni. Jest to głównie zasługa wyboru naturalnej wentylacji, na którą składają się kominy wentylacyjne umieszczone w dachu oraz kurtyny na obu ścianach długich chlewni.  

- Dla nas podstawą był montaż kurtyn, są trójwarstwowe izolowane pęcherzykami powietrza, z zewnętrzną warstwą odporną na działanie promieni UV. Przy tym systemie nie należy się obawiać ciepła w miesiącach zimowych. Budynki tego typu działają w kraju już od 3 lat.  W zeszłym roku zasiedlaliśmy podobny budynek w grudniu, gdzie temperatura na zewnątrz była poniżej -12 st. C. Po dwóch dniach, od zasiedlenia we wnętrzu budynku była stała temperatura ok. 20 st. C wewnątrz, przy zasiedleniu warchlakiem ok. 30 kg – mówił Dariusz Patalan, z firmy Agricon.

Koncepcja użytkowania obiektu zakłada zasiedlenie go prosiętami już od 7 kg masy ciała. Stąd mamy podwójną ilość automatów paszowych i poideł w kojcach oraz węższe szczeliny w rusztach (14 mm). Budynek jest zaadaptowany na 960 szt. tuczników wstawianych od masy 30 kg lub też ok. 2 tys. młodych - od wcześniej wspomnianych 7 kg masy ciała.

Inwestorzy ponad rok starali się o uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń do rozpoczęcia budowy. Sama chlewnia była już gotowa po około dwóch miesiącach. Budynek jest postawiony na stalowej konstrukcji, a ściany wykonane są z blachy falistej powlekanej poliestrem, zapewniającym długotrwałość.

Zapraszamy do zobaczenia szczegółów wyposażenia budynku w galerii zdjęć.

Podobał się artykuł? Podziel się!