- Można powiedzieć, że jest to zupełnie nowa jakość w systemach schładzania powietrza. Do tej pory większość oferowanych przez firmy systemów schładzania powietrza dotyczyła zraszaczy, czy zamgławiaczy wodnych w pomieszczeniach. Tym razem mamy do zaoferowania coolboksy, które wspomagają komputerowy system wprowadzania i odprowadzania powietrza. Nowy system zwiększa efektywność utrzymania optymalnej temperatury powietrza w upalne dni  - tłumaczy Krzysztof Niemiec, przedstawiciel handlowy Big Dutchman.

Tkanina coolboksa jest nasączana od góry wodą. Gdy gorące zewnętrzne powietrze jest zasysane do chlewni, przechodząc przez coolbox wchłania wilgoć dzięki intensywnemu kontaktowi z dużą zwilżoną powierzchnią tkaniny. W ten sposób osiąga się bardzo dobry efekt chłodzący i temperatura w chlewni obniża się. Sterowanie odbywa się poprzez komputer klimatyczny.

- Schłodzone powietrze, które przeszło przez urządzenie powinno trafiać najpierw na korytarz centralny budynku, a dopiero potem do pomieszczeń, gdzie przebywają zwierzęta. To właśnie do chlewni o takim rozmieszczeniu są polecane te urządzenia. Gdyby zimne powietrze od razu trafiało na zwierzęta mogłoby to zagrażać ich zdrowiu i zmniejszać produkcyjność stada – tłumaczy Krzysztof Niemiec.

Warto również zwrócić uwagę na efektywność schładzania powietrza przez te urządzenia – w okresie letnim  coolboksy mogą schładzać napływające do budynku powietrze od 3 nawet do 10oC. Wydajność schładzania jest tym większa im powietrze na zewnątrz ma mniejszą wilgotność – dodaje Krzysztof Niemiec.

W okresach niższych temperatur coolboksy są odłączane od zasilania, ponieważ ich praca przy niskich temperaturach powietrza jest nieuzasadniona.

Podobał się artykuł? Podziel się!