W momencie, gdy wielu decyduje się na odejście z tego rynku Moczkowski nie poddaje się i optymalizuje swoją produkcję świń zwiększając jej skalę. Dba przy tym o korzystne warunki utrzymania zwierząt, które szybko potrafią zrekompensować poniesione koszty, poprzez lepsze przyrosty zwierząt i krótszy okres tuczu.

Przy utrzymaniu dobrego klimatu w chlewni - osiągniecie optymalnego przyrostu w całym tuczu jest możliwe. Dlatego tym bardziej warto skupić się tutaj na systemie wentylacji, który bez względu na porę roku, bardziej lub mniej korzystną temperaturę na zewnątrz potrafi utrzymać jednolity i optymalny mikroklimat w budynku. Gama sprzętu wymiany i schładzania powietrza w ofercie Big Dutchman jest duża, ale w trakcie spotkania zaprezentowano jedno z najpopularniejszych rozwiązań, w które została również wyposażona nowa inwestycja pana Moczkowskiego.

Kilmat w chlewni

Pełny system wymiany powietrza w budynku to m.in. systemy doprowadzania świeżego i odprowadzania brudnego powietrza, systemy grzewcze i schładzania. Zadań prawidłowo działającej wentylacji nie trzeba długo tłumaczyć. Główny cel to dostarczenie tlenu, stworzenie zwierzętom warunków jak najbliższych z naturalnymi. Latem wentylacja chłodzi, ogrzewa podczas zimy. W każdych warunkach klimatycznych musi skutecznie usuwać szkodliwe gazy, jak np.: amoniak, dwutlenek węgla, tlenek węgla, wilgoć, pył i kurz.
Wentylacja standardowa BD to wentylacja podciśnieniowa, w pomieszczeniach powstaje podciśnienie, które zasysa powietrze z zewnątrz przez wloty zewnętrzne umieszczone w ścianach budynku.

Łukasz Bartkowiak z BD zwraca uwagę na to, że najprostszym urządzeniem do sprawdzania właściwego poziomu podciśnienia w chlewni jest manometr rurkowy. Jego wskaźnik potwierdza nam, czy wentylacja działa właściwie. Manometr jest najprostszym urządzeniem z tego rodzaju.

Jaki komin wybrać?

Flagowym produktem jest komin CL 600 BD. - Składa się z dyfuzora zwiększającego wydajność wentylacji. Posiada ujście wody deszczowej, odprowadzanej na zewnątrz. Przed montażem BD zawsze sprawdza kąt dachu i dopasowuje płytę dachową do dachu klienta. Silnik nastawczy komina steruje klapą przepustnicy, a lej zasysający poprawia przepływ wyciąganego powietrza - wyjaśniał Bartkowiak. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na najważniejszy parametr, jakim powinni kierować się rolnicy przy wyborze komina wentylacyjnego do chlewni. Według ekspertów z Big Dutchman przy zakupie warto przyjrzeć się wydajności wentylatora kominowego, a nie np. mocy silnika. - Wydajność komina jest najważniejsza. Jest wiele kominów o różnych kształtach. Np. komin 564 W ma niską moc, ale dużą wydajność - 40,8 W/1000m3/h - tłumaczył przedstawiciel BD Polska.