PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nowe budynki z optymalnym systemem wentylacji

Autor: Iwona Dyba, Radosław Iwański

Dodano: 22-03-2014 09:17

Tagi:

Podczas otwarcia nowego obiektu Krystiana Moczkowskiego w Bleszynie zaprezentowano kompleksowe wyposażenie tuczarni. Mimo trudnej sytuacji producentów trzody, która tak naprawdę trwa od kilku dobrych lat, słabych cen mięsa i nowych zagrożeń, czyli wirusa ASF, który jest już obecny w naszym kraju, producent nie obawiał się budowy tuczarni, inwestycji wartej 2 mln złotych.W momencie, gdy wielu decyduje się na odejście z tego rynku Moczkowski nie poddaje się i optymalizuje swoją produkcję świń zwiększając jej skalę. Dba przy tym o korzystne warunki utrzymania zwierząt, które szybko potrafią zrekompensować poniesione koszty, poprzez lepsze przyrosty zwierząt i krótszy okres tuczu.

Przy utrzymaniu dobrego klimatu w chlewni - osiągniecie optymalnego przyrostu w całym tuczu jest możliwe. Dlatego tym bardziej warto skupić się tutaj na systemie wentylacji, który bez względu na porę roku, bardziej lub mniej korzystną temperaturę na zewnątrz potrafi utrzymać jednolity i optymalny mikroklimat w budynku. Gama sprzętu wymiany i schładzania powietrza w ofercie Big Dutchman jest duża, ale w trakcie spotkania zaprezentowano jedno z najpopularniejszych rozwiązań, w które została również wyposażona nowa inwestycja pana Moczkowskiego.

Kilmat w chlewni

Pełny system wymiany powietrza w budynku to m.in. systemy doprowadzania świeżego i odprowadzania brudnego powietrza, systemy grzewcze i schładzania. Zadań prawidłowo działającej wentylacji nie trzeba długo tłumaczyć. Główny cel to dostarczenie tlenu, stworzenie zwierzętom warunków jak najbliższych z naturalnymi. Latem wentylacja chłodzi, ogrzewa podczas zimy. W każdych warunkach klimatycznych musi skutecznie usuwać szkodliwe gazy, jak np.: amoniak, dwutlenek węgla, tlenek węgla, wilgoć, pył i kurz.
Wentylacja standardowa BD to wentylacja podciśnieniowa, w pomieszczeniach powstaje podciśnienie, które zasysa powietrze z zewnątrz przez wloty zewnętrzne umieszczone w ścianach budynku.

Łukasz Bartkowiak z BD zwraca uwagę na to, że najprostszym urządzeniem do sprawdzania właściwego poziomu podciśnienia w chlewni jest manometr rurkowy. Jego wskaźnik potwierdza nam, czy wentylacja działa właściwie. Manometr jest najprostszym urządzeniem z tego rodzaju.

Jaki komin wybrać?

Flagowym produktem jest komin CL 600 BD. - Składa się z dyfuzora zwiększającego wydajność wentylacji. Posiada ujście wody deszczowej, odprowadzanej na zewnątrz. Przed montażem BD zawsze sprawdza kąt dachu i dopasowuje płytę dachową do dachu klienta. Silnik nastawczy komina steruje klapą przepustnicy, a lej zasysający poprawia przepływ wyciąganego powietrza - wyjaśniał Bartkowiak. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na najważniejszy parametr, jakim powinni kierować się rolnicy przy wyborze komina wentylacyjnego do chlewni. Według ekspertów z Big Dutchman przy zakupie warto przyjrzeć się wydajności wentylatora kominowego, a nie np. mocy silnika. - Wydajność komina jest najważniejsza. Jest wiele kominów o różnych kształtach. Np. komin 564 W ma niską moc, ale dużą wydajność - 40,8 W/1000m3/h - tłumaczył przedstawiciel BD Polska.

Systemy doprowadzenia świeżego powietrza

Często stosowanym i ciekawym rozwiązaniem w chlewni jest sufit oddychający. Jednak przy jego montażu warto zwrócić uwagę na kryteria, które powinien spełniać budynek. Najlepiej, aby dach był dwuspadowy. Budynek powinien mieć poddasze, wykonane w krokwi, ułożonych co 118 cm. Wtedy powietrze dostaje się pod okapem i poprzez wełną mineralną i płytę DiffAir równomiernie przepływa do budynku. Główna zaleta takiego rozwiązania to ogrzanie powietrza przechodzącego przez dwie warstwy wełny mineralnej. Płyta sufitu ze szczelinami może być wykonana z PCV lub aluminium. Zalecana wysokość montażu sufitu od posadzki to 2,4 - 2,6 m. Wtedy jest zachowana właściwa dyfuzja powietrza. Aluminium jest niepalne, w ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo. Obie płyty takiego sufitu mają taką sama ilość szczelin. Oczywiście pełny system wentylacji nie może funkcjonować bez ściennych wlotów powietrza. Tutaj najbardziej popularnym produktem w ofercie BD są wloty CL-1200 do montażu w ścianie.

- Wloty umieszczamy zawsze na odpowiedniej wysokości w danym budynku. Zależy nam na tym, żeby zimne powietrze nie miało styku ze zwierzętami. Ciepłe powietrze musi być ściągnięte w dół, tam gdzie znajdują się zwierzęta. - mówił Bartkowiak. Wloty ścienne posiadają haczyki, co pozwala dostosować wielkość otworu wlotowego do temperatury panującej na zewnątrz. Silnik nastawczy, czyli winda wlotów powietrza, popularny CL 75A ma przełącznik ręczny. W nagłym wypadku, lub przy awarii komputera, jesteśmy w stanie sterować nimi ręcznie.

Systemy schładzania

Jeszcze do niedawna nikt nie myślał o montażu systemów schładzania w chlewniach. Powoli jednak staje się to standardem przy budowie nowych obiektów. - Zeszłe, upalne lato dało nam w tym temacie wiele do myślenia. Pomocny okazuje się tutaj Pad Cooling, który pozwala obniżyć temperaturę aż o 8 st. C. Powietrze jest chłodzone wodą. Oprócz tego można zastosować system zraszania i zamgławiania Combi Cool (takie rozwiązanie jest w chlewni Mroczkowskiego). Całym systemem możemy zdalnie sterować za pomocą komputera klimatycznego MC 135 PRO. Ma proste menu, które ułatwia nam zarządzanie warunkami panującymi na chlewni. Wszystkie dane są zapisywane i możliwe do odtworzenia. Warto też pamiętać o montażu systemu otwierania awaryjnego, które okazuje się bezcenne w nagłych przypadkach, zarówno latem jak i zimą. W propozycji BD jest to komputer o wielkości zbliżonej do komputera klimatycznego, niewielki i prosty w obsłudze. Urządzenie korzysta z własnego zasilania, zainstalowanego w jego wnętrzu.

Z wentylacją podrusztową

W gospodarstwie państwa Moczkowskich o obsadzie 2,5 tys. tuczników zastosowano wentylację podrusztową. - W każdym rogu budynku są umieszczone wentylatory, które są pociągnięte pod ruszta i stamtąd wyciągają powietrze. Powietrze wchodzące przez sufit podwieszany jest wciągane przez ruszta. W odwrotnym kierunku, czyli przez ruszta w stronę sufitu ruch powietrza jest niemożliwy. Dodatkowo wymianę powietrza wspomagają kominy wentylacyjne - tłumaczył syn inwestora Rafał Moczkowski. W nowych obiektach nie zabrakło systemów schładzania powietrza. Znacznie eliminują wydłużenie się tuczu w trakcie upałów. - Ten system szybko się zwróci nawet w ciągu 3 lat. Jeżeli tucz przeciągnie się z powodu wysokich temperatur np. o dwa tygodnie, to mamy już spore straty - mówi Rafał Moczkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • IW 2014-03-27 16:06:57
  u mnie w tuczarni jest takie rozwiązanie chłodzenie wodą tzw. system cool box, w upał temp. spada od 8 nawet do 12 st. C w zależności od wilgotności powietrza
 • rolnik 2014-03-24 08:01:33
  powietrze jest chłodzone wodą jedna wielka bzdura,zraszacze ,a jaka wtedy będzie wilgotność w chlewni ,wtedy temperatura podniesie się o 8 stopni ,a nie obniży porażka
 • gonzo 2014-03-24 01:10:52
  A gdzie światło słoneczne, nie trzeba doświetlać i światło też jest potrzebne do prawidłowego wzrostu??? Zawsze Mnie to zastanawiało, jako nie specjalisty.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!