Nie ma niestety końca doniesień na temat rozprzestrzeniania się ASF w naszym kraju. Główny Inspektorat Weterynaryjny potwierdził właśnie wystąpienie nowego ogniska choroby, a także dziewięciu przypadków pomoru w populacji dzików.

Ostatnie ognisko choroby potwierdzono w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim. Tak jak w przypadku wielu innych ognisk, pomór pojawił się w niewielkim stadzie świń – w gospodarstwie utrzymywano siedem zwierząt.

Ponadto na terenie kraju potwierdzono w minionym tygodniu dziewięć nowych przypadków pomoru wśród dzików. Większość z nich wystąpiła na terenie województwa lubelskiego. Pomór pojawił się w miejscowościach:

- Laskowice (gm. Korczew, pow. siedlecki) w odległości 33 km od granicy polsko – białoruskiej
- Luta (gm. Hańsk, pow. włodawski) w odległości 10 km od granicy
- Suchawa (gm. Hańsk, pow. włodawski) w odległości 11 km od granicy
- Dobropol (gm. Włodawa, pow. włodawski) w odległości 6 km od granicy
- Kamieniczne (gm. Biała Podlaska, pow. bialski) w odległości 15 km od granicy
- Płudy (gm. Radzyń Podlaski, pow. radzyński) w odległości 59 km od granicy
- Stare Buczyce (gm. Janów Podlaski, pow. bialski) w odległości 1 km od granicy
- Witulin (gm. Leśna Podlaska, pow. bialski) w odległości 16 km od granicy

Jeden przypadek pomoru wystąpił także w województwie podlaskim. Obecność wirusa potwierdzono w tkankach padłego dzika znalezionego w okolicy miejscowości Wólka Piaseczna (gm. Goniądz, pow. moniecki) w odległości ok. 58 km od granicy polsko – białoruskiej.

Tym samym łączna liczba ognisk ASF w naszym kraju wzrosła do 94, stwierdzono także 470 przypadków ASF u dzików. W tym roku w kraju wykryto już 71 ognisk i ponad 300 przypadków ASF-u.

Podobał się artykuł? Podziel się!