Pod koniec zeszłego tygodnia Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał informację o potwierdzeniu kolejnych pięciu przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Dotyczą one zwierząt padłych, lub odstrzelonych na terenie trzech województw – podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Pierwszy z omawianych przypadków stanowią zwłoki trzech dzików, które znaleziono na terenie miejscowości Szorce (gm. Trzcianne, pow. moniecki), w odległości 74 km od granicy polsko – białoruskiej.

Dwa ogniska choroby potwierdzono na terenie miejscowości Litewniki – Kolonia (gm. Sarnaki, pow. łosicki). Oba znajdują się w odległości około 20 km od granicy. Pierwsze z nich dotyczy padłego dzika, drugie zaś – odstrzelonego zwierzęcia, wykazującego kliniczne objawy choroby.

Chorobę potwierdzono też u padłego dzika znalezionego na terenie miejscowości Rokitno (gm. Rokitno, pow. bialski, ok. 13 km od granicy), a także u dzika znalezionego w miejscowości Zalesie (gm. Zalesie, pow. bialski, ok. 14 km od granicy).

Do tej pory w kraju potwierdzono 213 przypadków ASF w populacji dzików. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku chorobę stwierdzono już 45 razy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!