Mija właśnie rok, odkąd ceny skupu trzody chlewnej zaczęły spadać do katastrofalnie niskiego poziomu. Jeszcze 12 miesięcy temu za tuczniki klasy E skupy płaciły około 6,40 zł/kg netto, a żywiec kosztował blisko 5 zł/kg netto. Niestety później było już tylko gorzej, a fatalna sytuacja w skupach utrzymuje się do dziś. Rewolucji nie przyniósł również sierpień – w nowym miesiącu większość zakładów mięsnych utrzymała ceny na poziomie sprzed tygodnia.

Spośród kilkunastu zakładów, z którymi kontaktuje się nasza redakcja, w tym tygodniu tylko w trzech nastąpiły minimalne zmiany cen. Nie wpłynęły one jednak na znaczną zmianę średniej ceny skupu tuczników w klasie E. Za świnie ocenione poubojowo w tej klasie zakłady płacą średnio 5,42 zł/kg netto, czyli niemal dokładnie tyle co przed tygodniem. Nieco większe zmiany odnotowano w cenie żywca – tu średnia cena skupu wynosi obecnie 4,02 zł/kg netto i jest o 5 groszy wyższa niż przed tygodniem.

Jak zwykle zanotowano dość duże wahania poziomu cen w zależności od regionu – za tuczniki w klasie E zakłady płacą od 5,05 zł/kg (woj. podkarpackie) do 5,90 (woj. mazowieckie). Nieco mniejsze wahania cen dotyczą żywca – ceny zawierają się w przedziale 3,70 – 4,30.

Podobał się artykuł? Podziel się!