1. Początek roku nie przyniósł niestety oczekiwanych przez producentów trzody podwyżek cen skupu tuczników. W większości zakładów z którymi się kontaktujemy, obowiązuję cenniki sprzed świąt Bożego Narodzenia, jeśli zaś nastąpiły jakiekolwiek zmiany, są one kosmetyczne.

    W przypadku świń sprzedawanych w wadze żywej nie odnotowano żadnych zmian cen. Zakłady płacą za żywiec przeciętnie 3,34 zł/kg netto, czyli dokładnie tyle samo ile przed świętami. Ceny zawierają się w przedziale od 3 do 3,70 zł/kg netto, przy czym najlepiej płacą zakłady z Małopolski.

    Jeśli chodzi zaś o świnie sprzedawane w wadze bitej ciepłej, ich cena uległa bardzo niewielkiej podwyżce. Obecnie zakłady płacą za kilogram tucznika w klasie E 4,70 netto czyli 2 grosze więcej niż przed świętami. Najwyższe ceny proponują rolnikom zakłady z województwa lubelskiego i wielkopolskiego.

    Niestety wciąż brakuje jakichkolwiek oznak świadczących o poprawie sytuacji, wiele wskazuje więc na to, że przed producentami trzody chlewnej kolejny trudny rok.

     

Podobał się artykuł? Podziel się!