PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

O czym trzeba pamiętać stosując kukurydzę w żywieniu świń?

O czym trzeba pamiętać stosując kukurydzę w żywieniu świń? Fot. A.Kobus

Żniwa kukurydziane tuż tuż, warto przypomnieć zatem o najważniejszych zasadach stosowania tej paszy w żywieniu trzody chlewnej.Warunki pogodowe nie sprzyjają jak na razie zbiorom kukurydzy ziarnowej. W niektórych regionach kraju trwają jeszcze zbiory tej rośliny z przeznaczeniem na kiszonkę. Niemniej jednak w niektórych regionach kraju kombajny już wyjechały na pola, i w ciągu najbliższych dni żniwa kukurydziane nabiorą tempa. Niedawno pisaliśmy o kosztach zakiszania ziarna kukurydzy w rękawach foliowych:

>>>>> Czytaj więcej: Ile kosztuje zakiszanie kukurydzy w rękawie foliowym?

Producentom trzody warto także przypomnieć najważniejsze zasady skarmiania ziarna kukurydzy. Surowiec ten jest wartościową paszą, którą można stosować praktycznie w przypadku każdej grupy produkcyjnej trzody chlewnej. Niemniej jednak możliwości jej wykorzystania nie są dla wszystkich grup takie same. Jest to wynikiem dość specyficznego składu chemicznego tej paszy.

Kukurydza na tle innych zbóż wyróżnia się niemal całkowitym brakiem substancji antyżywieniowych. Teoretycznie powinna być to więc pasza idealna. Na tle innych zbóż kukurydza zawiera jednak wyraźnie więcej energii, co jest efektem wysokiej zawartości skrobi, a także relatywnie dużych ilości tłuszczu. W efekcie dawki kukurydzy powinniśmy ograniczyć w przypadku tych grup zwierząt, które powinny być żywione paszami o niskiej kaloryczności. Mowa tu przede wszystkim o lochach prośnych, knurach i tucznikach w ostatniej fazie tuczu. Literatura zaleca graniczne udziały ziarna kukurydzy w paszach dla poszczególnych grup (20 – 25 proc. dla loch prośnych i w paszach typu finiszer, oraz 40 proc. w paszach dla świń rosnących), niemniej jednak układając recepturę paszy na bazie kukurydzy kierować należy się przede wszystkim utrzymaniem optymalnej wartości energetycznej paszy.

Druga rzecz, to właściwe zbilansowanie białka. Kukurydza jest wyraźnie uboższa w ten składnik niż pozostałe zboża, stąd też konieczne będą wyższe dawki surowców wysokobiałkowych, oraz uzupełnienie aminokwasów egzogennych przy pomocy premiksu. Na rynku dostępne są produkty dopasowane składem do mieszanek o wysokim poziomie kukurydzy.

Stosując kukurydzę nie możemy zapominać też o tym, że pasza ta często skażona jest mikotoksynami. Szczególnie groźny jest zearalenon, który może powodować zaburzenia rozrodu w stadzie podstawowym. Stąd też decydując się na skarmianie ziarna kukurydzy koniecznie pamiętajmy o zastosowaniu sorbentu mikotoksyn.

>>>>> Czytaj więcej: Chroń świnie przed mikotoksynami z kukurydzy 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!